Zanimljivosti

Istorija pokazivanja srednjeg prsta je duža nego što mislimo

Gest kojim pokazujemo srednji prst, vulgarni je način da se s nekim “obračunamo” ili mu stavimo do znanja da nam nije drag-a. Istorijat ovog “oblika neverbalne komunikacije”, se, kako što objašnjava Bendžamin Bergen, direktor Laboratorije jezika i kognicije sa Univerziteta Kalifornije u San Dijegu, proteže unazad vjekovima.

“Znamo da se proteže u najmanju ruku sve do grčkih vremena”, rekao je za VICE Bergen.

“Pojavljuje se u nekim grčkim dramama, gdje se kombinuje sa drugim vulgarnim gestovima, kao što je mlataranje penisom, na primjer. Takođe, iz zapisa znamo da se pojavljivao u pozorišnim komadima u rimska vremena i zabilješkama sukoba u senatu, i tako dalje”, kaže stručnjak.

U rimska vremena ovaj gest imao je naziv Digitus Impudicus, i smatrao se besramnim.

“Koliko znamo, on nastavlja da živi tokom narednog milenijuma, postoje neke urbane legende o tome kako je nastao, ali koliko znamo nijedna od njih nije tačna, ali zaista ima istorijat od nekoliko hiljada godina”, objašnjava Bergen.

Govoreći za BBC, cijenjeni antropolog i autor knjige “Goli majmun” Dezmond Moris izjavio je da pokazivanjem srednjaka govorite “ovo je falus” i nudite ga sagovorniku.

“Srednji prst je penis, a savijeni prsti sa strane su testisi”, objasnio je Moris.

“Radeći to, vi nekom pokazujete falusoidni gest”.

Jedno od prvih pominjanja prsta može se pronaći u “Oblacima”, tekstu koji je 424. godine p.n.e. napisao Aristofan i u kom mladić po imenu Strepsijad pokazuje srednjak Sokratu pretvarajući se da je njegov prst ukrućeni penis — tako je, Sokrat je [u fiktivnoj verziji] prvi čovjek kome je pokazan srednjak. Nekih sto godina kasnije, naredno pominjanje prsta pojavljuje se u “Životima istaknutih filozofa”, gdje je još jednom filozofu pokazan srednjak.

Gest se pojavljuje u nekoliko rimskih zapisa koji uključuju pjesme i drame. Prema legendi, Kaligula, ludi rimski imperator, čak je tražio od svojih podanika da mu ljube srednji prst.

Srednji prst je pomalo izgubio na snazi u Srednjem vijeku, zbog, vjerovatno, jakog uticaja katoličke crkve.

U studiji iz 2008. godine koja se bavi odnosom srednjeg prsta prema zakonu, Ajra P. Robins piše da je gest stigao u Sjevernu Ameriku prije 1886. godine. Kako to znamo? Tako što ga je igrač bejzbola po imenu Čarls ” Old Hoss” Redborn, koji je igrao za Boston Binitere, pokazao pred fotoaparatom te godine.

Ta se fotografija smatra prvom na kojoj je ovaj gest ovjekovječen.

Iako ovaj gest nije nastao u Sjevernoj Americi, ona je sasvim sigurno postala njegov dom u proteklom periodu. Štaviše, njegova dominacija američkom kulturom, popularizovala ga je širom svijeta.

“Do prije nekih dvadesetak godina, srednji prst nije ništa značio u Japanu ili Koreji”, rekao je Bergen. “Od tada, sa sve većim prilivom filmova i serija, odjednom svi u Japanu znaju šta on znači. Da je poslije Drugog svjetskog rata francuska kinematografija osvojila svijet, mi bismo vjerovatno radili nešto drugo”.

Send this to a friend