Zanimljivosti

Iz perspektive velike bijele ajkule: Zabilježeno neobično ponašanje velikog predatora

Naučnici su prvi put uspjeli da naprave snimke koji dokumentuju kako izgleda lov velike bijele ajkule kroz guste šume morskih algi.

Ovakvo ponašanje velikih bijelih ajkula prvi put je posmatrano, a snimci odgovaraju na davno postavljena pitanja.

U poređenju sa kopnenim životinjama, približiti se stvorenjima iz dubina (naročito onim zubatim) može da bude prilično težak posao. Student doktorskih studija Univerziteta Murdoč u Australiji, Oliver Džuel sa svojim kolegama uspio je da zakači kamere na peraja ajkula, kako bi dokumentovao njihov lov na smeđe foke krznašice koje nastanjuju obalu Južne Afrike.

Jugozapadni dio obale Južne Afrike poznat je po „letećim” velikim bijelim ajkulama koje se smatraju strastvenim lovcima na foke. Lovci poput ajkula koje nastanjuju ovaj region rijetko se mogu vidjeti – one izranjaju iz vode i u letu hvataju plijen. Davna istraživanja pokazala su da velike bijele ajkule love u sumrak, kada se foke kreću na relaciji između mora i kopna. Za foke, ovo je veoma stresno kretanje i doba dana.

Interesantno je odstupanje od pravila zabilježeno u morskom rezervatu ostrva Dier, na južnom vrhu rta – ajkule posmatrane u ovom dijelu mora boravile su u blizini svog plijena tokom čitavog dana, ne samo u sumrak, a i njihovo predatorsko ponašanje kada se približe obali takođe je odstupalo od uobičajenog. Kod foka u ovoj regiji takođe je zapažen niži nivo kortizola, što znači su manje izložene stresu u odnosu na foke koje žive oko Ostrva Foka.

Prethodna istraživanja su pokazala da bujne šume morskih algi koje okružuju ostrvo Dier stvaraju skrovišta od ajkula, koje ovdje ne zalaze. Premda ovo nikada ranije nije provjeravano.

Mladi istraživači su uspjeli da na peraja osam ajkula postave kamere, dizajnirane tako da se same otkače i isplivaju na površinu nakon nekoliko sati. Zabilježenih nevjerovatnih 28 sati pokazalo je nove oblike ponašanja velikih bijelih ajkula, a rezultati su objavljeni u članku Biology Letters.

Na snimcima se prvi put vide ajkule, u potrazi za obrokom, kako prave tunele i kreću se kao uz pomoć navigacije kroz gustu morsku travu. Ovi ozloglašeni lovci pokazali su da mogu da naprave naglo skretanje za čitavih 180 stepeni. Takođe, foke su o sebi otkrile nove odbrambene metode, a to je ispaljivanje mjehurića na napadača. Ipak, ni na jednom snimku nije zabilježen uspješan lov na foke, što ukazuje na to da skrovište ipak funkcioniše u korist foka.

“U prošlosti sve ovo bismo nagađali, a sada na osnovu materijala možemo da razumijemo ponašanje ovih morskih džinova”, izjavio je Džuel, za IFLSCIENCE!

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Milan
Gost
Milan

Đe vidite foku

mimo
Gost
mimo

Vidi se u zbunje kad idu ovi usporeni snimci…

Send this to a friend