Zanimljivosti

Legenda o Tantalu i njegovim mukama

Fraza Tantalove muke označava: “velike, teške patnje”; “muke čovjeka koji nikako ne uspijeva da dobije nešto što je naizgled lako ostvarljivo”. Potiče iz grčke mitologije i odnosi se na sudbinu Tantala, razmaženog sina vrhovnog boga Zevsa, koji je na surov način kaznio svog sina koji je prezreo očevu ljubav i sve bogove.

Tantal, kralj Frigije (koji se takođe zvao i kraljem Lidije), bio je miljenik bogova. Živio je i vladao u gradu Sipilu, na Sipilskoj gori. Kao Zevsov sin uživao je naklonost svih olimpskih bogova, koji su mu podaril zlatne rudnike u planini Sipili, rodna polja, vinograde i bašte sa predivnim rajskim plodovima, prostrane pašnjake na kojima su se množile svilorune ovce, bikovi i krave, brzonogi konji i mnoštva drugog blaga. Tako je kralj Tantal živio u izobilju i raskoši. Mogao je do duboke starosti da bude srećan i zadovoljan. Bogovi su ga smatrali sebi ravnim. Često su posjećivali njegove zlatne dvore i gostili se zajedno s njim. I on sam je često odlazio na Olimp, među bogove, gdje je prisustvovao njihovim vijećanjima, saznavao njihove tajne i sjedio za njihovom trpezom na pirovima u dvorcu gromovnika Zevsa.

U prevelikoj sreći i zadovoljstvu, za koje je vjerovao da mu ih niko ne može oduzeti i da će vječno trajati, Tantal se toliko uzoholio da je sebe počeo smatrati ravnim čak i vrhovnom bogu. Mislio je da mu je sve dopušteno, pa je sa trpeze bogova krao njihovu hranu, nektar i ambroziju, i time častio svoje smrtne prijatelje priređujući raskošne gozbe u svom dvorcu. U zanosu i pijanstvu smrtnicima je odavao božanske tajne: njihove odluke o sudbini svijeta i ljudskog roda. Nije čuvao čak ni tajne koje mu je povjeravao sam Zevs. Tantal je u svom domu skrivao i zlatnog psa iz Zevsovog svetilišta na Kritu, kojeg je ukrao efeski kralj Pandarej, slagavši vjesniku bogova Hermesu da tog psa nije ni vidio. To ga je još više ohrabrilo, pa je odlučio da iskuša vidovitost bogova i utvrdi da li oni zaista sve vide i sve znaju.

Jednog dana priredi on bogovima gozbu, a kao najbolje jelo iznese meso svog sina Pelopa, koga je prethodno ubio. Tu podvalu bogovi su odmah otkrili i niko od njih ne okusi ni komadić ponuđenog mesa, osim boginje Demetre, koja je, u tuzi za izgubljenom kćerkom Persefonom, bila neoprezna i pojela rame nesretnog Pelopa. Strašni Tantalov zločin razgnijevi boga Zevsa i on ga odmah posla svom bratu Hadu, u mračno carstvo mrtvih. Pelopa bogovi ožive, a Hefest mu izgubljeno rame napravi od sjajne slonove kosti.

Za svoj veliki grijeh Tantal je osuđen na vječitu patnju: da trpi glad i žeđ stojeći usred vode, kraj obilja hrane i slatkih plodova koje ne može dohvatiti, jer se izmiču čim posegne da ih ubere. On u podzemlju stoji u jezeru, u vodi koja mu pljuska do brade, a iznad njegove glave nadvijaju se grane prepune plodova; kad pokuša da utoli žeđ, voda se povlači, a kad se gladan maši voća, vetar visoko diže grane. Neki kažu da nad glavom tog nesrećnika stoji ogromna stijena, koja svakog časa može da se obruši.

Iz tog mita nastao je frazem Tantalove muke. Prenesen je u svakodnevni govor pa danas označava velike muke uopšte, posebno one “izazvane blizinom željenog cilja, a nemogućnošću da se taj cilj ostvari”.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
tebra
Gost
tebra

Tantal kralj Frigije a iznad Milova slika, reko sto je ovo sto se to sve promjenilo… kamen mi je sa srca pao kad vidjeh da je jos Crna Gora, a on nije kralj.

Aaaaaaa
Gost
Aaaaaaa

Tako je. Vise ovakvih stvari…

Hermes
Gost
Hermes

Lijepo. Obrazujte malo narod jer vrlo malo ljudi cita knjige i ima veoma nizak nivo opste kulture i znanja. A sto je najgore, misle da sve znaju i u sve se razumiju

Send this to a friend