Zanimljivosti Pazite kako se ponašate na odmoru

Neoprostive greške u ponašanju prilikom putovanja u određene zemlje

Jedna od najvećih zabluda turista širom svijeta jeste da ista pravila ponašanja važe u njihovoj, i u zemlji u koju se zapute. Stoga, ne čudi što se mnogi od njih nađu u problemu kada učine nešto neprimjereno, iako to može biti običan gest – rukovanje, ostavljanje bakšiša ili upiranje prstom. Lokalno stanovništvo na takve postupke zna da gleda sa neodobravanjem ili ljutnjom, te se na vrijeme treba upoznati sa kulturom zemlje u koju se putuje.

U nastavku pročitajte koje greške turisti najčešće prave.

Pravila prilikom ostavljanja bakšiša
Na sjevernoameričkom tlu, ostavljanje bakšiša konobaru smatra se obaveznim gestom, bez obzira na to da li ste zadovoljni uslugom. Naime, ukoliko to ne učinite, ostavićete utisak nepristojne osobe. Sa druge strane, u Italiji je bakšiš obično uračunat u cijenu, te se izdvajanje dodatne sume često smatra uvredljivim. U djelovima Kine i Japana, ovakva praksa takođe nailazi na otpor, mada konobari u većim gradovima polako prihvataju ovaj znak pažnje zadovoljnih turista. Na Novom Zelandu, bakšiš se ne očekuje, osim u situacijama kada se neko svojski potrudio da udovolji zahtjevima gosta. Pošto su razlike u doživljavanju ovog gesta velike, najbolje je da se dobro raspitate kako treba postupiti u zemlji u kojoj se nalazite, a ako niste sigurni novac ostavite samo ukoliko ste veoma zadovoljni.
Pravila korišćenja ruku
U zavisnosti u koju zemlju ste se zaputili, i jedan mali, nepromišljeni potez, može vas dovesti do problema. Ono što je sigurno, upiranje prstom u druge osobe smatra se nepristojnim i neprihvatljivim. U zapadnoj Evropi, postoje pokreti prstiju na koje se gleda sa neodobravanjem, kao što su podignuti palčevi. Kada želite da pokažete pravac, najbolje je da koristite ruke, i to na neupadljiv način, a znakove prstima izbjegavajte.
Pravila održavanja distance
Stanovnici većeg dijela Amerike važe za prijatne i gostoljubive, te nemaju problem sa ostavljanjem bakšiša, pokretima ruku ili grljenjem stranaca. Međutim, stanovnici Starog kontinenta smatraju da je dodirivanje druge osobe rezervisano za prijatelje i članove porodice. Sprovedena je i studija na priznatim univerzitetima, čiji rezultati idu u prilog ovoj tvrdnji. Naime, ispitanici su odgovorili da je rukovanje sasvim dovoljno, ali ne i neophodno. Grljenje i drugi oblici bliskosti nisu dobrodošli kada su neznanci u pitanju. Odbojnost je opravdana, jer postoji mogućnost pljačke ili nanošenja povreda.
Send this to a friend