Zanimljivosti

Pet teorija o tome zašto farbamo jaja za Uskrs

Zasluga za širom rasprostranjen običaj bojenja jaja se, u zavisnosti od kulturnog podneblja, pripisuje različitim legendama.

Svake godine kada se približi Uskrs, ljudi širom planete kuvaju jaja i farbaju ih jarkim bojama. O tome kako i gdje je nastala ova tradicija postoji više tumačenja.

1. PROSLAVA DOLASKA PROLJEĆA

Šarena jaja se često povezuju sa paganskim običajima proslavljanja dolaska proljeća. Jaja u ovom slučaju simbolizuju ponovno rađanje i novi život koji dolazi nakon zime. Običaj je bio da se jaja dekorišu u „bojama proljeća” i da se poklanjaju porodici i prijateljima. Simbolika ponovnog rađanja uklopila se i u hrišćansku propovjed o Isusovom uskrsnuću, pa su je hrišćani usvojili i primjenjuju ovaj običaj tokom proslavljanja Uskrsa.

2. TRADICIJA IZ MESOPOTAMIJE

Mjesečni katolički magazin koji je postojao u periodu od 1878. do 1908. godine pisao je o ranim hrišćanima iz Mesopotamije koji su bojili jaja kako bi imitirali Isusovu krv prolivenu tokom njegovog raspeća. Crkva je ovu tradiciju preuzela od tog doba i nastavila da je održava.

3. KRALJEVSKI OBIČAJ

Kralj Engleske, Edvard I takođe se povezuje sa tradicijom dekorisanja jaja povodom proslave Uskrsa. U 13. vijeku Edvard I zatražio je da se 450 jaja oboji i dekoriše zlatnim lišćem kako bi ih poklonili ostatku kraljevstva za Uskrs.

4. MARIJA MAGDALENA I CRVENO JAJE

U čak nekoliko legendi Marija Magdalena se smatra glavnim pokretačem običaja farbanja jaja. Jedna od njih podrazumijeva da je Marija Magdalena tri dana nakon Isusovog raspeća posjetila njegov grob i da je tom prilikom nosila korpu sa kuvanim jajima kako bi podijelila ostalim ženama koje tuguju nad Hristovim grobom. Kada je stigla, kamen sa ulaza u grobnicu je bio pomjeren, a grob prazan. U tom trenutku su jaja u korpi promijenila boju u crvenu.

Druga legenda glasi: Nakon Isusovog uskrsnuća Marija Magdalena je otišla da srećne vijesti razglasi rimskom osvajaču Tiberijusu. On je na ovu vijest odgovorio: „Hrist je uskrsao isto kao što je to jaje crvene boje” – u tom trenutku Marija Magdalena je u ruci držala jaje, a čim je čuveni osvajač izgovorio ovu rečenicu – jaje je promijenilo boju u crvenu.

5. MARIJA, MAJKA ISUSOVA I CRVENO JAJE

Stanovnici istočne Evrope zasluge za ovaj običaj pripisuju Mariji – Bogorodici. Marija je bila prisutna na raspeću svog sina na Veliki petak, i prema jednom od predanja sa sobom je ponijela kuvana jaja, na koja je kapnula krv sa Isusovih rana, koja je potom jaja obojila u crveno.

Drugo predanje glasi da je Marija, preklinjavši vojnike da budu manje okrutni prema njenom sinu, poklonila svakom po jaje, a da su ih njene suze padajući na jaja bojila u specifičnu crvenu boju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
zzzz
Gost
zzzz

Nema veze sa hriscanstvom.Komentar noljefan je objasnio sta treba

noljevfan
Gost
noljevfan

Nijenda. Farbanje jaja potiče iz vremena obožavanja boginje Ištar, čije su osobine, rituali i običaji, kasnije pripisani hrišćanskom prazniku Vaskrsenja. Ester se i danas naziva vaskrs na zapadu. Sa Isusom i izvornim hrišćanstvom, čitav ovaj običaj nema nikakve veze niti smisla.

Leon
Gost
Leon

I koja je istinita od ovih deset?

Send this to a friend