Zanimljivosti

Priča o tužnom i gojaznom orangutanu Emilu kog je upoznao cio svijet

Foto: Centar za istorijska istraživanja i dokumentaciju - Zoološki vrt Šenbrun / Noizz.rs

U Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda danas se otvara izložba EMIL (B5044) umjetnice Andree Palašti. Njeni radovi pričaju priču orangutana koji je bio kućni ljubimac srpskog državnog službenika iz Marburga tridesetih godina prošlog vijeka.

Ova izložba je dio projekta Šetnja kroz zoološki vrt koju čine serija fotografija i video rad, a u kom se ispituju kompleksni odnosi između ljudi i životinja, prirode i kulture, istorije i savremenog trenutka.

Istraživanjem Emilove istorije, ali i njegovog života nakon smrti, u različitim kulturnim i naučnim institucijama, otvaraju se pitanja antropomorfizma, kolonijalizma, ali i ideoloških motiva stvaranja muzejskih kolekcija. Jer, kao što Dezmond Moris u knjizi The Human Zoo (1969) kaže, neprirodno ponašanje životinja u zoološkim vrtovima može da nam pomogne da razumijemo, prihvatimo i prevaziđemo mehanizme koje život u potrošačkim društvima donosi.

Foto: Centar za istorijska istraživanja i dokumentaciju – Zoološki vrt Šenbrun / Noizz.rs

Riječ orangutan na malajskom i indonežanskom jeziku znači “čovjek-šume” (orang-čovjek; hutan-šuma). Orangutani, kao i ostali neljudski primati, često su meta krijumčarenja, koji potom postaju kućni ljubimci, “glumci” u filmovima, marketinški alati u različitim reklamama, poznati stanovnici zooloških vrtova, a nakon smrti i jedinstveni pokazni primjerci muzejskih postavki.

Između 1927. i 1938. godine, Emil je bio medijska zvijezda i omiljena atrakcija svim turistima u zoološkom vrtu – sve dok nije postao pregojazan i toliko depresivan da je odbijao svaki kontakt. Nakon smrti, Emilovi ostaci postali su dio naučnih institucija i muzejskih kolekcija.

Send this to a friend