Zanimljivosti

Rimski mozaici u Budvi i Petrovcu svjedoci davnih vremena

Svjedoci smo koliko neko otkriće iz davnih vremena može izmijeniti turističku ponudu grada jer kada su na odgovarajući način predstavljeni nezaobilazno su mjesto za posjetu. U tom smislu Budva i Petrovac zaista imaju šta da ponude svojim gostima.

U Budvi su za sada najpoznatiji mozaici pronađeni u nekadašnjoj Vili Urbana za koju se pretpostavlja da se nalazila na prostoru između Starog grada i hotela Avala, u ranohrišćanskoj bazilici čije se ruševine nalaze ispod Citadele na Trgu od crkava i na lokalitetu Mirišta u Petrovcu, piše City magazin. 

Mozaik, ili mozaički pod prvobitno je u manjm fragmentima pronađen u okviru iskopavanja prilikom gradnje hotela Avala, 1938. godine, međutim, tek nakon razornog zemljotresa 1979. godine, kompletno je otkriven, te je pristupljeno njegovoj preventivnoj zaštiti i konzervaciji.

Brojna oštećenja mozaika počela su još u antičko, a ponavljala su se i u novije vrijeme.

Spomenik, koji spada u najvažnija kulturna dobra ovog dijela Evrope, pokrivao je pod jedne od javnih građevina antičke Budve, takozvana Villa Urbana. Ostaci ovog tepiha-mozaika sa prikazima morskih nemani, životinja i riba likovno iskazuju legendu o postanku Budve. Način izrade, kolorit i izuzetne predstave, jasno govore da se radi o mozaičkom podu koji se datuje u kraj 1. ili početak 2. vijeka naše ere, a mnogi ga, zbog karaktera vizuelnih prikaza i stila rada na njemu, često povezuju sa onim nađenim u Ostiji kod Rima.

Ovaj izvanredni spomenik kulture restauriran je 2014. godine kada je izložen i predstavljen javnosti u starogradskoj crkvi Santa Maria in punta u kojoj se i danas nalazi i gdje ga mogu pogledati svi zainteresovani za antičko nasljeđe Budve. Sačuvana i zaštićena površina mozaika iznosi ok 40 metara kvadratnih a pretpostavlja se da je imao oko 100 metara kvadratnih.

Mozaik, ili mozaički pod pronađen je u okviru ranohrišćanske bazilike, tokom iskopavanja 1983. godine, u prostoru koji se nalazi neposredno uz južni zid crkve Svetog Ivana u Starom gradu. Bazilika je datirana u period između 5. i 6. vijeka naše ere. Mozaički pod izrađen je od raznobojnog kamena i sječene opeke i, što je naročito zanimljivo, ističu se roze i zeleni kamen iz Bečića.

Ovaj spomenik, sa prikazima ptica, cvijeća, ornamentalnih polja, raznih hrišćanskih i jevrejskih simbola, i ideograma, predstavlja nalaz velike umjetničke vrijednosti i danas je sačuvan u devet velikih fragmenata ukupne površine oko 30 metara kvadratnih.

Dva antička mozaika u Petrovcu otkrivena su 1902. godine na lokalitetu Mirišta, a ukrašavali su podove rimskog zdanja koje je iz objekta za uživanje tzv. villa maritima vremenom preraslo u latifundijski posjed sa radionicom za preradu maslina (villa rustica).

Očigledno je po nalazima da je objekat pripadao nekoj plemićkoj porodici s obzirom na to da su podovi bili prekriveni mozaicima. Pronađeno je i obilje materijala koji datira iz trećeg i četvrtog vijeka, uključujući i novac Konstantina Drugog, kao i keramički i stakleni fragmenti raznih predmeta.

Na mozaicima se ističu krstaste rozete čiji je centralni dio formiran od četiri koncentrična kruga. Vrlo upečatljiv je i detalj koji predstavlja fragment mozaika sa figurom trojne ribe koja se smatra simbolom ranog hrišćanstva. Zanimljivo je da je mozaik „Tri ribe sa jednom glavom“ prije više od pola vijeka netragom nestao sa imanja u vlasništvu porodice Gregović.

Send this to a friend