Zanimljivosti Mi ih ne volimo, Kinezima su svete

Svraka, simbol loših vijesti ali i radosti

Svraka je u Kini tradicionalno povezana sa veseljem i srećnim okolnostima. Simbol je radosti, a smatra se posebno dobrim predznakom kada za svijanje gnijezda izabere baš vašu kuću – tada unosi pozitivnu energiju u dom, i najavljuje ugodnu budućnost za sve članove porodice. I dok je na našim prostorima svraka oduvijek smatrana brbljivcem koji donosi loše vijesti, Kinezi u njoj vide takozvanu “pticu radosti” koja istovremeno simbolizuje nove prilike. Bilo da se radi o novom poslu ili o novoj ljubavi – od svrake se očekuju samo dobre vijesti! Pitate se zašto?

Evo jedne lijepe legende koja odgovara na pitanje zašto svraka u Kini uživa status svete ptice. Legenda je vezana za boginju po imenu Fokulon koja se zajedno sa svojim sestrama igrala kraj jezera baš u momentu kad je svraka letjela i nehotice ispustila komadić crvenog voća. Fokulon je pojela voće i ubrzo na svijet donijela dječaka Bukulirongshuna koji je kasnije postao vrhovni vođa dinastije Mandžu. Bukulirongshun i njegovi potomci su bili heroji i odlični borci, pa su bili trn u oku članovima susjednih plemena koji su se udružili u namjeri da ih unište. U tome su skoro i uspjeli: ubrzo su svi osim mladića po imenu Fanča ubijeni u krvavom pohodu. Fanča je uspio da pobjegne ali ni neprijatelji nisu odustajali u namjeri da ga uhvate.

Baš u momentu kada se činilo da su se skoro dočepali nesrećnog mladića, na njegovu glavu je sletjela svraka. Mladić je bio iznenađen i uplašen, ali je ipak odlučio da stoji mirno dok su mu u susret dolazile ubice. Kako je već pala noć, a na njegovoj glavi stajala svraka – neprijatelji su samo prošli pored njega, vjerujući da je Fanča drvo na koje je sletjela ptica. Od tada, ljudi plemena Mandžu na svrake gledaju kao na znak iznenadne i velike sreće. Godine 1644. vladar dinastije Mandžu je postao kineski car i osnovao dinastiju Qing, poznatiju i kao Mandžursku dinastiju, koja ujedno predstavlja posljednju kinesku carsku dinastiju.

FOTO: Xu Beihong (徐悲鴻, 1895-1953)

Jedna svraka je simbol sreće, dvije svrake okrenute jedna ka drugoj su simbol duple sreće ali i braka! Još jedna kineska legenda nam otkriva vezu između ovih ptica i sreće u ljubavi, a vezana je za nebeski ljubavni par koji je osuđen na vječnu razdvojenost. Ne zvuči baš optimistično, bar ne do onog dijela legende koji kaže da postoji samo jedan dan u godini kada im je dozvoljeno da se sastanu na božanskoj rijeci, i to zahvaljujući mostu koji čini jato svraka.

Dodajmo na kraju da i Feng Šui svraku povezuje sa srećom, slavljem i radosnim okolnostima. Brak, djeca, zdrava porodica takođe spadaju u njenu nadležnost pa ne čudi što je upravo slika svrake znak čovjekove želje da se skrasi, odnosno svije svoje gnijezdo. Takođe, simbol svrake se tradicionalno koristi i za otklanjanje prepreka kako u karijeri tako i u ljubavnom životu, a baš kao i u pomenutoj legendi – ona ima moć da nam ponudi rješenje onda kada se tome najmanje nadamo.

Tekst Istina ili mit: Svrake kradljivice stvari koje sijaju možete pročitati OVDJE.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Simo
Gost
Simo

Mnogo pametne ptice ali i dosadne

Gligor73
Gost
Gligor73

Imam jednu u dvoristu , ovde u centru PG. Simpaticno ju je gledati , ne pravi stetu ….
Ponekad izaziva psa u dvoristu …..
U osnovi , OK je …..

Send this to a friend