Zanimljivosti

Titanik otvoren za posjetioce, šta se sve može vidjeti za 250.000 eura

Čak i nakon više od sto godina od kako je potonuo i čak četvrtinu decenije kako su Leonardo i Kejt ovjekovječili ovu nesreću filmom, Titanik ima posebno mjesto u narodnoj mašti.

Teško je zamisliti da upravo taj brod, na dubini od 3.800 metara dubine Atlantika i 400 nautičkih milja od kanadske obale, sporo propada. Međutim, on je još uvijek tu, okružen živim svijetom, mračnih vodenih dubina. Sada je otvoren i za posjete, a cijena tog obilaska je 250.000 eura, prenosi Euronews Srbija.

Kompanija OceanGate, bazirana u Americi, koja se bavi civilnim istraživanjem, sada regrutuje ronioce za svoje godišnje obilaske Titanika, koji počinju u maju 2023. godine.

Prvi snimci nude detalje koji oduzimaju dah

Budući članovi ekipe će znati šta da očekuju, pošto video snimak ovogodišnje ekspedicije prikazuje olupinu u rezoluciji 8k.

“Zadivljujući prikaz svih detalja na ovom snimku će pomoći timu naučnika i pomorskim arheolozima da preciznije opišu urušavanje Titanika, a tek nas očekuju i novi snimci 2023. godine i kasnije”, kaže predsjednik “OceanGate Expeditions” Stokton Raš.

Ovako su otkrivena imena proizvođača sidra (Noa Higli i Sons Ltd), koja su dugo bila velika misterija za proizvođače sidra sa lijeve strane broda.

“Deset godina sam proučavao olupine i nekoliko puta čak i ronio, i ne mogu da se sjetim da sam ikada vidio slike koje tako vjerno prenose svaki detalj”, ističe veteran ronilac na Titaniku Rori Golden.

“Uzbudljivo je kada poslije toliko godina uočite nešto što nije bilo tako očigledno prethodnim generacijama kamera.”

U visokoj rezoluciji su snimljeni moćni pramac broda, dio trupa, skladište i ogromni lanac sidra (čija svaka karika teži skoro 91 kilogram) i ograde koje su urušene.

“Postoji i zapanjujući klip, koji pokazuje i jedan od jednokrakih kotlova koji je pao na dno okeana kada se Titanik prepolovio”, kaže Golden i dodaje, “pri identifikovanju olupine 1985. godine, bio je među prvim stvarima koje su pronađene”.

Zapisi ovog kvaliteta će pomoći i u prepoznavanju životinjskih i biljnih vrsta viđenih na brodu i u njegovoj okolini.

Kako izgleda ekspedicija Titanika

Od kada je pronađen, manje od 250 ljudi je posjetilo Titanik i okolno polje olupine, prema OceanGate.

Svakako su prije svih turista i putnika, to učinili specijaliste misije, kako kompanija naziva svoju posadu, što ih čini vrlo privilegovanim. Posjeta zahtijeva starosno doba preko 18 godina, stabilnost na brodu, vještinu upravljanja malim brodom, kao i penjanja uz merdevine, ali i jačinu za nošenje velikih težina. Takođe, tura zahtijeva i 250.000 eura kako bi se pokrili troškovi ekspedicije i obuke.

Stokton je sarađivao sa NASA radeći na dizajnu jedine na svijetu podmornice za duboko ronjenje, koja može da dođe do Titanika sa pet članova posade. Nazvana je “Titanik”, po vodenom mjesecu Saturna, a ne po popularnom brodu i prima izabrane ronioce na osmodnevnu misiju.

Ove ekspedicije su i dio “višegodišnjeg istraživanja olupina i unikatnog, raznolikog ekosistema, koji se na njemu razvio”, dodaje “OceanGate”.

Send this to a friend