Zanimljivosti

Uspon i pad legendarnog Orijent ekspresa

Sve je počelo daleke 1883. godine u vrijeme naglog industrijskog razvoja i u neposrednoj vezi sa njim i saobraćajnog procvata u Evropi. Voz na relaciji Pariz-Istanbul započinje lijepu i dugu evropsku tradiciju. Narazvijenost nekih evropskih zemalja činiila je putovanje dugim i mukotrpnim.

Voz se kretao od Pariza sve do grada Đurđu (Rumunija) prugom gdje se njen kolosjek završava. Tu počije vožnja trajektom do bugarskog grada Ruse odakle voz saobraća sve do luke Varna. Poslije još jedne epizode na trajaktu konačno se stiže do Istanbula.

Stanica u Istanbulu

Slavna trasa Orijent ekspresa preko Beča, Beograda i Niša počinje 1885. godine ali do potpune izgradnje pruge dio puta se prelazio kočijama. Konačno, 1889. godine voz bez prekida prelazi put od Pariza do Istanbula.

Kako željeznički saobraćaj dobija na zamajcu i trasa Orijent ekspresa biva sve popularnija. Čak i tokom Velikog rata potpisan je sporazum i vozovi nastavljaju da idu. Probijanjem tunela uspostavlja se trasa poznata kao Simplon orijent ekspres koji iz Švajcarske kroz Trst i Ljubljanu ide ka Beogradu.

Poslije teških poslijeratnih godina dolazi zlatna era Orijent ekspresa. Čak tri trase idu Evropom od zapada ka istoku. Uz dvije ranije opisane pridružuje im se Arlberg orijent ekspres koji spaja Cirih, Insbruk, Budimpeštu, a potom Bukurešt i Atinu.

Modernizacijom vozova, uvođenjem spavaćih kupea, ponudom raskošne hrane i najboljeg pića Orijent ekspres postaje simbol evropske buržaozije i luksuznog putovanja. Mreža vozova se širi starim kontinentom, jedna trasa od Pariza nastavlja ka severu da bi i Englezi imali direktnu povezanost sa čuvenim Orijent ekspresom, a u blizini željezničke stanice u Istanbulu gradi se istoimeni hotel, veoma luksuzan.

Sa početkom Drugog svjetskog rata počinje propast Orijent ekspresa kakav znamo. Tokom rata voz ne ide preko Balkana zbog čestog miniranja pruga, a tokom Hladnog rata na granicama nekih zemalja istočnog bloka vrši se pretovar u druge vagone. Sve to, uz neminovan razvoj drugih grana saobraćaja kao i vozova viskoih brzina u razvijenim evropskim zemljama Orijent ekspres ubrzano gubi stari sjaj. Prvo početkom 60-ih stare vozne linije prestaju da postoje a tzv. Direktni orijent ekspres spaja Pariz sa Beogradom, Istanbulom i Atinom. Konačno, poslije skoro 100 godina 19. maja 1977. posljednji Orijent ekspres kreće na put preko Evrope.

Ono što je mnogo značajnije u vezi Orijent ekspresa od njegovog ekonomskog uticaja i saobraćajne funkcije koju je obavljao jeste romantičana nota. Cio svijet je maštao o vozu koji spaja istorijski i politički suprostavljene djelove Evrope kroz kapitalno djelo Agate Kristi „Ubistvo u Orijent ekspresu“ (voz biva zavijan nadomak Beograda i baš tu se dešava ubistvo) ili jedan od najboljih filmova o Džejms Bondu „Iz Rusije s ljubavlju“. Opisuju ga i mnogi drugi romani, filmovi, novinski članci pa i video igrice.

Ako vam čitanje starih knjiga ili gledanje istorijskih videa nije dovoljno možete i danas putovati Orijent ekspresom odnosno Simplon orijent ekspresom. Restaurirani vagoni iz zlatne ere saobaćaju jednom nedjeljno od Londona preko Pariza i  Beča od marta do novembra. Karta košta gotovo 2000 eura.

Send this to a friend