Zanimljivosti

Zamrznuti u vremenu: Gradovi koji su sačuvali svoju srednjovjekovnu arhitekturu

Šetnja ovim gradovima znači hod po istoriji.

PIODAO, PORTUGALIJA

Smješten u centralnom dijelu države, Piodao je poznat kao jedno od najživopisnijih sela u Portugaliji. Zahvaljujući arhitekturi koja odolijeva vjekovima, ovo selo klasifikovano je kao spomenik od javnog značaja i privlači brojne turiste.

U ranom srednjem vijeku, urbano središte bilo je u Kasal de Piodam, u dolini koja se nalazila u blizini sadašnjeg sela. Kada je odlučeno da se na tom mjestu izgradi opatija (koja do danas nije sačuvana) naselje je preseljeno. Primorani da odu sa svoje zemlje, stanovnici su se naselili na južnoj padini planine, vjerovatno oko 15. vijeka. Tamo su, vremenom, izgradili ovo nevjerovatno lijepo planinsko selo čije se kuće i po obliku i po boji stapaju sa planinom.

ĆIVITA DI BANJOREĐO, ITALIJA

Srednjevjekovno naselje Ćivita di Banjoređo nalazi se na visokoj, strmoj stijeni u blizini grada Banjoređo. Nekada su ova dva mjesta činila cjelinu, ali ih je u XVIII vijeku razdvojio snažan zemljotres. Stari most je uništen u Drugom svjetskom ratu od strane nacista. Danas su ponovo spojena uskim pješačkim mostom dužine 366 metara koji se prostire iznad kanjona.

ALBEROBELO, ITALIJA

Vožnja južnom Italijom, tačnije pokrajinom Apulija, navešće vas u grad sa druge planete, gdje su kuće nalik na one u kojima žive hobiti. Bijele, krečnjačke strukture, bez maltera, krovovi konusnog oblika i uzane kaldrme – dobrodošli u Alberobelo.

Prije oko 100 godina ljudi su počeli da naseljavaju grad, na oko 40km udaljen od lučkog grada Bari. Smatra se da su za karakterističan, kupolast arhitektonski stil zaslužni Grci, koji su se doselili masovno u Italiju, za vrijeme kolonizacije u periodu između 8. i 5. vijeka p.n.e. Tolosi, grčke grobnice, imale su slične krovove, a na grčkom tolos označava kupolu.

FENGHUANG, KINA

Na jugozapadu kineske pokrajine Hunan, uz obalu rijeke Tuo Đijang nalazi se neobično mjesto: grad koji kao da nije ni okrznuo dah savremenog doba.

Fenghuang, naime, još uvijek izgleda onako kako je izgledao u danima dinastija Ming (koja je vladala od 1368. do 1644. godine) i na početku vladavine dinastije Ćing (od sredine XVII vijeka) – još uvijek su tu prastare kuće (čak oko dvije stotine), uske ulice, misteriozni prolazi, drevni bunari, hramovi, jedinstveni mostovi, čuvena stara gradska kapija…

DINAN, FRANCUSKA

Postoje gradovi koji imaju svoje pojedine simbole i arhitektonska čuda koja morate da vidite. Ali, postoje i oni koji su atrakcija svojim postojanjem. Jedan od njih je francuski srednjovjekovni gradić Dinan.

Dinan se nalazi na sjeverozapadnom dijelu Francuske, u poznatoj pokrajini i poluostrvu Bretanji. Za razliku od većine drugih gradova koji su nastajali u dolinama rijeke Rans, Dinan je “nikao” na brdašcu zbog čeka se iz njega pruža očaravajuć pogled.

Šarmantni srednjovjekovni gradić očuvao je arhitekturu još iz 13. vijeka, a zbog njegovih odbrambenih zidova, šetajući ulicama, imate utisak da ste putovali vremeplovom. Mnogi ga smatraju najatraktivnijim i najbolje očuvanim starim gradom Bretanje.

KUENKA, ŠPANIJA

Smješten na strmim planinskim padinama s pogledom na klisuru rijeka Hukar i Huekar, oko 170 km istočno od Madrida, nalazi se srednjovjekovni grad Kuenka. Grad se utapa u prirodni pejzaž i kule iznad španskog predgrađa poznat u romanu Migela de Servantesa.

Kuenka predstavlja primjer dobro očuvanog srednjovjekovnog utvrđenja. Sagradili su ga Mavri u VIII vijeku, i imao je i muslimanske i hrišćanske vladare. U XII vijeku ga je osvojio Alfonso VIII od Kastilje, a ranih 1800-ih godina je bio djelimično srušen u Poluostrvskom ratu.

Send this to a friend