Zanimljivosti

Zašto se skriva cijena roga nosoroga?

Nosorozi na Zemlji žive već 50 miliona godina. Različite vrste nosoroga naseljavale su ranije ne samo Afriku i Aziju već i Evropu i Sjevernu Ameriku. Među njima je bila i vrsta ʼGiant unicornʼ, dužine i do 20 metara, sa rogom velikim sedam metara.

Na svjetski dan životinja, koji se obilježava danas, RTS je ukazao na značaj jedne od najugroženijih vrsta na planeti.

Oko 500.000 nosoroga moglo se naći širom Azije i Afrike prije samo jednog vijeka, ali od početka 20. vijeka njihov broj naglo opada. Do 1970. godine bilo ih je svega 70.000 a danas ih je u divljini oko 30.000.

Cijena njihovog roga je izuzetno visoka ‒ toliko da organizacija „Save the Rhino” traži od novinara da je ne objavljuju. Zaštitnici se plaše da bi takva objava mogla dodatno podstaći kriminalce da uđu u trgovinu rogovima i tako stimulišu veću potražnju.

Naravno, postavlja se pitanje: Zašto rog nosoroga ima tako visoku cijenu? Uglavnom se koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini, međutim, nije naučno dokazano da ima bilo kakvu medicinsku vrijednost i ljekovitost.

Organizacije koje se bave zaštitom životinja upozoravaju da ako se aktuelni tempo lovljenja nastavi, te životinje mogu nestati u narednih 20 godina. To bi bilo poražavajuće ne samo za globalni biodiverzitet već i za turizam država koje zarađuju od nosoroga kroz eko-turizam i foto-safari.

Trenutno, najveća populacija nosoroga je u Južnoj Africi, gdje živi 74 odsto preostalih jedinki. Ipak, krijumčarenje i dalje predstavlja prijetnju nosorozima, ne samo u Africi već i u Aziji, gdje se nalazi manja populacija.

Send this to a friend