Hronika Depo Višeg suda morao biti obezbijeđen isto kao sef neke centralne banke

Gorjanc Prelević: Šta sad radi Vlada, puna samohvale, na unapređenju uslova rada tužilaca i sudija

Tea Gorjanc Prelević, Foto: PR centar

Istraga o obijanju depoa podgoričkog Višeg suda je u toku. Probijanje tunela do arhiva Višeg suda je pokazalo do koje mjere je bio neozbiljan i neodgovoran pristup čuvanju dokaza za najozbiljnija krivična suđenja u Crnoj Gori, kazala je za CdM izvršna direktorica Akcije za ljudska prava Tea Gorjanc Prelević. Napominje da je depo morao biti obezbijeđen isto kao sef neke centralne banke, a da je pravo pitanje šta sad radi Vlada koja je puna samohvale o brobi protiv kriminala da se uslovi rada tužilaca i sudija hitno unaprijede.

Kako još uvijek nije nije poznato šta je sve nestalo iz depoa, kao ni koliko je dokaza kontaminirani za očekivati je da odbrane okrivljenih traže nova vještačenja.

Odgovarajući na pitanje da li ovaj događaj može blokirati rad Višeg suda Gorjanc Prelević kaže da dok se precizno ne utvrdi šta je nestalo i iz kojih predmeta, je rano govoriti o razmjerama problema.

“Vještačenja bi po pravilu uspješno trebalo da se završe već u istrazi, pa ne mora da znači da će naknadni nestanak dokaza u svakom slučaju spriječiti dokazivanje. Nije dovoljno ni da odbrana samo zatraži novo vještačenje, ona za to mora da ima i opravdan razlog, o čemu, svakako, odlučuje sud”, naglašava sagovornica CdM-a.

Naravno, dodaje Gorjanc Prelević, ako su nestali dokazi koji još nijesu vještačeni, to jeste problem.

“Ipak, dokaza u predmetu najčešće ima više nego jedan, pa i nestanak npr. pištolja, kako je objavljeno da se dogodilo, ne znači da će sasvim onemogućiti dokazivanje izvršenja krivičnog djela. Sve u svemu, nemoguće je predvidjeti procesne posljedice provale u depo Višeg suda, nego će se one utvrđivati u svakom pojedinačnom predmetu”, istakla je ona.

Na pitanje da li može doći do blokade crnogorskog pravosuđa jer je najavljeno da će popis depoa trajati mjesecima Tea Gorjanc Prelević poručije da to ne može da komentariš “jer zaista ne mogu da znam razmjere događaja.”

“To je pitanje za nadležne u Višem sudu u Podgorici”, navela je ona.

Gorjanc Prelević odgovarajući na pitanje kako će se ovaj događaj odraziti na pregovarački proces Crne Gore ističe da sve zavisi od toga koliko djelotvorno će se ovaj slučaj istražiti.

“Probijanje tunela do arhiva Višeg suda je pokazalo do koje mjere je bio neozbiljan i neodgovoran pristup čuvanju dokaza za najozbiljnija krivična suđenja u Crnoj Gori. Taj arhiv – depo, morao je biti obezbijeđen isto kao sef neke centralne banke, koji se izvjesno ne može tako lako probiti. Postavlja se pitanje kako je i zašto Vlada, inače prepuna samohvale o borbi protiv kriminala, dozvolila da to tako bude, dozvolila da posebno Specijalno državno tužilaštvo do dan danas nema osnovne uslove za rad, da sudije nemaju osnovne uslove za rad, i pravo je pitanje šta sad rade da te uslove hitno unaprijede?!”, stiče izvršna direktorica HRA.

Prema njenim riječima što se tiče EU, i uticaja na pregovarački proces, sve zavisi od toga koliko djelotvorno će se ovaj slučaj istražiti.

“Osnovni uslov za pristupanje je sposobnost državnih institucija Crne Gore da obezbijede vladavinu prava. Ako one sad odlično istraže taj slučaj, otkriju i procesuiraju neposredne izvršioce, ali i nalogodavce i pomagače koji su im obezbijedili informacije, to bi moglo i da poboljša utisak o Crnoj Gori u EU. Međutim, svi su već na početku mogli da vide i premijera i ministre u odjelima i cipelama, bez zaštitne opreme, kako gaze po mjestu izvršenja krivičnog djela, dok je uviđaj još bio u toku (a uviđaj još uvijek i traje i trajaće sve dok se popis ne završi), a to uopšte nije moglo da popravi utisak o ozbiljnosti državnih institucija”, zaključila je Tea Gorjanc Prelević u izjavi za CdM.

Predsjednik Višeg suda Boris Savić je juče rekao da su do sada utvrdili da u pet predmeta nedostaju dokazi ili su kompromitovani, a nakon što je otkriven tunel u depou Višeg suda.

“Prema sadašnjem stanju stvari imamo pet tekućih predmeta u kojima nam nedostaje oružje. Mi trenutno radimo oko 450 predmeta, a u tih pet predmeta se može postaviti pitanje… Ja sam i ranije rekao da su tim predmeti već vještačeni, ali ne možemo isključiti mogućnost da stranke traže neko novo vještačenje”, kazao je Savić.

Aleksandra Obradović

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Tayo
Gost
Tayo

Tako je Gorjanc Prelević, osim toga pitanje je i šta ste Vi i Vaša organizacija uradili u protekle 3 godine da do ovakvih stvari ne bi dolazilo.

AFJEREMIJA
Gost
AFJEREMIJA

CG društvo je predpoliticko letargicno društvo u kojem preovladjuje autoritativni populizam sa izraženim partitokratskim kadrovskim uhlebljenjem u institucijama sistema.U takvom internom uspavanom društvu sa retrogradnom tranzicijom sve je moguće “ništa nas ne bi trebalo iznenaditi”

Pušti me više
Gost
Pušti me više

Imali su tri pune godine da dokažu svoju nesposobnost,jedino su jaki u samohvalisanju i enormnom trošenju državnih resursa,a presmješni su do karikature sa svojim ličnim obezbjeđenjima.

Maki
Gost
Maki

DPS sudije i tuzioce treba hapsiti, a ne unapredjivati im polozaj. Crnoj Gori trebaju novi ljudi u svim bransama.

Po dzepu
Gost
Po dzepu

Da ih jedino uvezemo iz Njemacke

dragan
Gost
dragan

Svaka cast Gospodjo! Respekt!

Send this to a friend