Osjetio sam napad panike nakon napada, ali ne zato što sam bio blizu tako uznemirujućeg i nasilnog gubitka života, već jer je to značilo da nisam bio u pravu oko mnogo toga, piše Filip Maughan za Independent.
U nastavku prenosimo djelove kolumne koju je Maughan, koji se nalazi u Berlinu, napisao za Independent.
“Berlin je mračan grad, naročito zimi kad su ulice slabo osvijetljene i tihe. U parku kojim sam šetao u ponedjeljak, policija je uhapsila čovjeka koji je navodno pokušao da pobjegne s mjesta napada u Berlinu.
Detalji su još uvijek nejasni te se već namještaju za uklapanje u priču o ‘islamističkom teroru’.
Otkad je Britanija glasala za izlazak iz EU-a, a SAD izabrao Donalda Trampa, pompozno sam podsjećao ljude da mi u Berlinu živimo na otoku liberalnih vrijednosti. Kad su me prijatelji panično zvali nakon napada da provjere jesam li u redu, mislio sam da malo pretjeruju, dok nisam shvatio da ne znam šta je s jednim mojim prijateljem i gdje je. Počeo sam jednako tako kao i oni panično zvati uokolo.
Bio sam u šoku. Ovo je bio kraj moje ljevičarske fantazije, kraj sigurnosti i posebnog statusa. Kraj otočkog utočišta od gadosti koje se tako brzo pojavljuju naokolo. U Berlinu su spomenici krhkosti tolerancije i sigurnosti posvuda: od plaketa koje označavaju posljednja prebivališta Židova, do ostataka Berlinskog zida”.
Berlin – utočište neprihvaćenih
“Građani Berlina cijene svoju slobodu, ali Berlin je i više od toga. To je mjesto na koje bježe neprihvaćeni: utočište za gejeve, liberale, umjetnike i čudake svih vrsta. Većina ljudi koje znam nekako je bila uključena u pomoć izbjeglicama s Bliskog istoka.
Prekjuče je britanski populista Nigel Farage izjavio da će ovakvi događaji biti nasljeđe Angele Merkel. Markus Precel iz desničarske stranke AfD je manje od 15 minuta nakon napada tviitovao da su ovo smrti Angele Merkel. Žrtve su tad još uvijek ležale smrskane pod točkovima.
Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp je okrivio ISIS i islamstičke teroriste, navodeći da kolju hrišćane u njihovim zajednicama i na mjestima poštovanja. Očito je pomiješao hrpu štandova i turista koji jedu slatkiše i piju kuvano vino s nekakvim činom hrišćanske pobožnosti.
Sad je vrijeme da se brane sve one vrijednosti koje Berlin čine posebnim. Dani koji slijede biće test otvorenosti, razumijevanja i ljubavi, a ja se nadam da će Njemačka ostati jaka. To su jedina svjetla u ovakvom mraku”, zaključuje Maughan za Independent.



