Rođen je kao Arčibald Lič u Bristolu, a proslavio se kao Keri Grant u Holivudu. Bio je snažan i siguran u sebe, a zbog harizme je često oduševljavao u glavnim ulogama u filmovima kao što su “Priča iz Filadelfije”, “Sjever – sjeverozapad”, “Drž’te lopova”, “Majmunska posla” i “Šarada”. Poznat je po svojoj rečenici: “Svi žele da budu Keri Grant. Čak i ja želim da budem Keri Grant”.
Ipak, nije uvijek bio srećan. Štaviše, u novom dokumentarnom filmu o Grantovom životu, koji će premijerno biti prikazan na filmskom festivalu u Kanu krajem mjeseca, otkrivaju se mnogi tragični detalji iz njegovog života.
Grant je odrastao sa ocem alkoholičarem i majkom koja nije mogla da prežali smrt prvog sina.

“Prikliještila mu je prst vratima. Zbog toga je dobio gangrenu i umro. Nikad to sebi nije oprostila. Prema meni je bila previše zaštitnički nastrojena. Oblačila me je u haljinice, pa nijesam bio siguran da li sam dječak ili djevojčica”, napisao je Grant u svom dnevniku koji je pronađen prije nekoliko godina, a prema kome je dokumentarac i snimljen.
“Jednog dana kad sam došao kući iz škole jednostavno je više nije bilo. Rođaci su mi rekli da je otišla da živi u neki gradić na obali. To mi je bilo čudno, ali sam mislio da to tako treba da bude. Bio sam tužan i nijesam htio da se družim ni sa kim. Osjećao sam da me je majka odbacila i cio život sam zbog nje osjećao prazninu. Pratio me je osjećaj tuge”, rekao je Grant.

Otac se vrlo brzo oženio drugom ženom. Nikad mu nije pričao o majci, sve do smrti. Tad mu je priznao da se posljednjih 20 godina nalazila u psihijatrijskoj bolnici. Medicinski podaci su pokazivali da su ljekari zaključili da nije opasna ni za sebe ni za druge, ali su je držali u bolnici samo zato što je njen suprug, Grantov otac, rekao da je “luda”.
Grant je tada stupio u kontakt sa njom, redovno su se viđali i dopisivali do kraja njenog života. Prijatelji su pričali kako je majka prema njemu bila prilično hladna. To je uticalo na njegov odnos sa ženama. Pet puta je bio u braku, prvi put sa glumicom Virdžinijom Čeril.
“Moja posesivnost i strah da je ne izgubim, dovela je upravo do toga”, napisao je Grant. Brak je trajao samo sedam mjeseci, pošto je on bio nasilan.

Drugi brak sa bogatom nasljednicom Barbarom Haton trajao je tri godine. Prema njegovim riječima, kasno je shvatio da nemaju ništa zajedničko i da je uopšte ne razumije. Za te tri godine snimio je pet filmova jer nije htio da se druži sa njenim prijateljima.
Treća supruga bila je Betsi Drejk, 19 godina mlađa od njega, koja nije bila oduševljena činjenicom da je Grant velika zvijezda.
“Ona je bila dobra za mene. Učila me novim stvarima i podsticala da shvatim samoga sebe”, rekao je Grant. Ona ga je nagovorila da probaju LSD, ne bi li izliječio svoju tjeskobu. Ta halucinogena droga se u to vrijeme koristila kao lijek.
“Nakon par nedjelja vidio sam svijetlo. Osjećao sam da su se moji strahovi i krivica izbrisali. Konačno sam shvatio da sam potraćio tolike godine i da sam povrijedio puno žena. Sve se promijenilo. Osjećam se kao da sam se ponovno rodio”, rekao je glumac.

Droga ipak nije spasila njegov brak sa Betsi, pa se četvrti put oženio glumicom Dajan Kenon, koja je bila 33 godine mlađa od njega. U braku su bili samo tri godine i dobili ćerku Dženifer. Grant je tada imao 62 godine, pa je odlučio da se penzioniše da bi mogao da joj priušti lijepo djetinjstvo.
Peti put se oženio Barbarom Heris, sa kojom je ostao do smrti.
“Bio je jako sramežljiv i zabrinut. Trebalo mu je puno vremena da razmisli hoće li da bude sa mnom”, rekla je ona.
Kari Grant je sam zapisao da je cio život pokušavao da ostavi radničko dijete iz Bristola iza sebe i da postane holivudski zavodnik, kakvim ga je cio svijet vidio.
“To me nije usrećilo. I 30 godina poslije dolaska u Ameriku još pokušavam da shvatim ko sam i šta osjećam. Možda to nikada neću dokučiti”, zaključio je Grant.



