Poslanik u Skupštini Crne Gore Aleksandar Damjanović ocijenio je u izjavi za Pobjedu daje povratak u parlament 19 poslanika opozicije da bi prisustvovali premijerskom satu rezultat dogovora.
“Odluka o učešću u radu sjednice Skupštine posvećene poslaničkim pitanjima nije ishitren čin, već posljedica dogovora sa jednim dijelom opozicionih kolega kako bi se aktuelne i izuzetno važne političke i ekonomske teme za crnogorsku javnost neposredno razjasnile bez cenzure, medijskih filtera, jasno i direktno”, kazao je Damjanović u izjavi za Pobjedu.
Damjanović je zajedno sa kolegama iz Demokratskog fronta prekinuo bojkot parlamenta u srijedu i prisustvovao premijerskom satu.
Izolacija
Govoreći o posljedicama bojkota, Damjanović je ocijenio da je ta opcija „ostala izolovana politička aktivnost”.
“Uvažavajući interes jednog dijela spektra političke javnosti da se i bojkotom rada plenarnih sjednica i sjednica skupštinskih odbora iskaže stav prema izbornim dešavanjima prošlog oktobra u svjetlu afere tzv. državnog udara, jasno je da je bojkot ostao izolovana politička aktivnost koja nije praćena drugim, mnogobrojnim političkim akcijama koje su stajale i stoje na raspolaganju u legitimnoj političkoj borbi”, naveo je Damjanović.
Poslanik u Skupštini Crne Gore je podsjetio da u opoziciji nema ni minimalnog konsenzusa i dodao da se svi veći politički subjekti rukovode svojim interesima.
Damjanović je podsjetio što je sve odbijeno od ostatka opozicije kada su u pitanju inicijative za zajedničko djelovanje.
“Od neprihvatanja ideje o vraćanju mandata i napuštanja svih lokalnih i državnih institucija, do neprihvatanja ideje o zajedničkom opozicionom protestu, odbacivanja poziva za formiranje alternativnog opozicionog parlamenta, odnosno vlade u sjenci, a od skoro i organizovanja dijaloga u samo jednom dijelu političkog spektra, vidljivo je da se politički subjekti vode sopstvenim političkim interesima, i da nema mogućnosti za minimalni konsenzus unutar spektra od 39 opozicionih poslanika oko zajedničkih opozicionih akcija”, rekao je Damjanović.
Interesi
Prema njegovim riječima, zato je legitimno da se, naročito veliki opozicioni subjekti, ponašaju u skladu sa sopstvenim interesima, odnosno viđenjem efekatabojkota.
“A svakako će to na kraju ocjenjivati građani na, nadam se fer i demokratskim izborima, za koje tek predstoji velika borba da se kao takvi obezbijede”, poručio je on.
Damjanović je dodao i da su izbori neprihvatljivi bez izmjene izbornog zakonodavstva.
“I u tom pravcu moraju biti usmje rene sve političke akcije opozicije, posebno imajući u vidu da postojeći ambijent za predstojeće lokalne izbore takođe nije fer i demokratski, što predstavlja dodatni balast u ionako opterećenom i polarizovanom političkom ambijentu”, zaključio je Damjanović.
Radna grupa besmislena jer nema dvotrećinsku podršku
Damjanović je ocijenio da je skupštinska radna grupa besmislena jer nema dvotrećinsku podršku.
“Skupštinska radna grupa koja je formirana i u kojoj učestvuju isključivo predstavnici parlamentarne većine je besmislena, i nelegitimna, jer je poznato da je za promjenu izbornog zakonodavstva neophodna dvotrećinska podrška od najmanje 54 poslanika, a tzv. radna grupa predstavlja svega 42 poslanika vladajuće većine. Zato je neophodno da se situacija uozbilji, da se ne šalju stidljivi javni pozivi preko medija za dostavljanje ‘sugestija’ od tzv. radne grupe, već je neophodno zajedničko posredovanje delegacije EU i OEBS/ODIHR u smislu iznalaženja načina za ozbiljan dijalog koji mora obezbijediti učešće svih relevantnih političkih subjekata koji su spremni da naprave odgovarajuće izmjene izbornog zakonodavstva”, kaže Damjanović.




Naravno da je dobro smisljen jos odavno.
A da probate malo da nešto radite.
ovome siiigurno ne odgovaraju novi izbori 🙂
Vjerne sluge DPS-a.Iz evrope naređeno DPS-u za deblokadu skupštine pioni u igru.Samo dokle ovako?
Damjanovicu udji u neki rijaliti….da te cesce gledamo na TV ekranu
Taman je za Zadrugu?
A ko je to prihvatio vraćanje mandata? Mnim e je tu opozicija jednoglasna bila.