Društvo Centar za demokratsku tranziciju

Borba protiv dezinformacija nikada nije bila važnija

Ilustracija

Centar za demokratsku tranzicije i njihov portal Raskrinkavanje.me su se pridužili obilježavanju 2. aprila – Međunarodnog dan provjere informacija. Kako su kazali u CDT-u, danas sve članice Međunarodne mreže za provjeru informacija IFCN širom svijeta šalju jedinstvenu poruku – borba protiv dezinformacija nikada nije bila važna kao u doba pandemije koronavirusa.

U toj organizaciji navode da je obilježavanje ovog dana gromoglasni poklič da činjenice pobijede manipulacije u novinarstvu, na društvenim mrežama i svakodnevnom životu.

“Crnogorski uticajni mediji su do sad uglavnom odgovorno odigrali svoju društvenu ulogu u borbi protiv infodemije koja vlada u uslovima širenja koronavirusa, pa ih pozivamo da tako i nastave. I da i u ovim teškim uslovima nađu snage i resursa da provjeravaju informacije koje objavljuju ili prenose”, poručili su iz CDT-a.

U ovoj borbi, dodaju, i građani su jako važni.

“Pozivamo na ih na oprez, pažljivo čitanje, filtriranje informacija i korišćenje kredibilnih izvora. Takođe, apelujemo da na obrate dodatnu pažnju na poruke koje se dijele na društvenim mrežama, Viberu, SMS i sl. Upravo su ti kanali veoma pogodan instrument za širenje dezinformacija, ali i lažnih narativa ovih dana”, upozoravaju iz CDT-a.

Ukazuju da je Međunarodna mreža za provjeru informacija okupila više od 100 organizacija iz cijelog svijeta i formirala zajednicu #CoronaVirusFacts Alijansa.

“Stvorena je baza podataka za provjeru činjenica o COVID-19 sa više od 3.000 slučajeva do sada. Podrška Fejsbuka će dodatno unaprijediti ovaj poduhvat. CDT i Raskrinkavanje.me predstavljaju Crnu Goru u ovoj koaliciji”, navode.

Takođe, danas u 13 država, uz podršku IFCN, počinju projekti koji sadrže intenzivne aktivnosti i kampanje za suprotstavljanje infodemiji koju je izazvao koronavirus.

“Pored Crne Gore, aktivnosti počinju Italiji, Španiji, Bosni i Hercegovini, Španiji, Grčkoj, Turskoj, Litvaniji, Brazilu, Kolumbiji, Meksiku, Indiji, Kongu i SAD. Ova lista će vrlo brzo biti dodatno proširena”, poručuju iz CDT-a.

Send this to a friend