Društvo

Cetinje od decembra u mraku, opština izvođaču prijeti krivičnom prijavom

Ukoliko “Firma 46” u roku od nekoliko dana ne otkloni kvar na javnoj rasvjeti na Bulevaru crnogorskih junaka, lokalna uprava protiv nje će podnijeti krivičnu prijavu, saopšteno je Pobjedi iz Sekretarijata za održivi razvoj i urbanizam.

Solarna rasvjeta, donacija NR Kine, ne radi od kraja decembra, pa su bulevar i nekoliko saobraćajnica u mraku. Rasvjeta je puštena u rad krajem 2015. godine, a u februaru 2016. registrovano je više kvarova. Izvođač je bila “Firma 46, a nadzorni organ Elektrodistribucija Cetinje.

Sekretarka za održivi razvoj i urbanizam u prijestonici, Njegosava Vujanović, kaže daje Komunalna policija u više navrata evidentirala da rasvjeta ne radi.

“Opština je dala nalog “Firmi 46 da nedostatke uklone. Oni su to, istina u nekoliko navrata uradili, ali nepotpuno i nekvalitetno. Tokom 2016. godine rasvjeta je bila nadležnost Komunalnog preduzeća, i tokom tog perioda urađen je stručni nalaz svih instalacija i tada je konstatovan niz nedostataka na solarnoj javnoj rasvjeti. Utvrđeno je da od 445 instaliranih svjetiljki nije radilo 89, odnosno 20 procenata ukupno instaliranih”, kazala je Vujanović.

Ona dodaje da su u više navrata zahtijevali od izvođača radova, “Firme 46, da u kontinuitetu prati rad javne rasvjete.

“Napisali smo im prošle godine u martu dopis u kojem ih podsjećamo na obaveze iz ugovora. Taj dopis smo uputili nakon što je firma “Vuja komerc” izvršila kontrolu javne rasvjete. Oni su konstatovali u izvještaju sve nedostatke”, objašnjava Vujanović.

Direktor Elektrodistribucije Cetinje Nikola Martinović kaže da je razlog što svjetiljke ne rade, najvjerovatnije, nedostatak mrežnog napajanja kao alternativa sunčevoj svjetlosti, pa se akumulatori ne mogu puniti kad nema sunčeve svjetlosti.

“Uzroci što svjetiljke nemaju mrežno napajanje mogu biti različiti, kao što su oštećenje ili prekid podzemnog napojnog kabla, oštećenja kablovskih spojnica, slaba konekcija kablova sa elektro komponentama, ispražnjeni akumulatori. Uzroci što ne rade neke svjetiljke mogu biti i kvarovi na drugim sastavnim djelovima, kao što su kontroleri, moduli, led sijalice i slično”, navodi Martinović.

Kako naglašava, elektromontažni radovi su kod znatnog dijela svjetiljki rađeni u zimskom periodu 2015. godine, kada su temperature bile oko nule i ispod nule, i rad sa kablovima u takvim uslovima se ne preporučuje zbog mogućeg oštećenja i teškoće u radu sa njima.

“Postoji mogućnost daje došlo do nekih oštećenja napojnih kablova, to su tzv. “skrivene greške koje se tokom nadzora teško uočavaju, a koje kasnije mogu doći do punog izražaja”, objašnjava Martinović.

On dodaje da je na sve probleme, kao nadzorni organ, redovno ukazivao izvođaču radova, obustavljao radove, a takođe usmeno i pisano obavještavao investitora.

Prema dogovoru sa investitorom, izvođač radova trebalo je poslije tehničkog prijema da svjetiljke redovno održava naredne dvije godine, što nije u potpunosti poštovano.

Pojedinačni kvarovi, koji su se javljali poslije tehničkogprijema, a koji su neizbježni kod ovakvih instalacija, nijesu blagovremeno otklanjani. Bilo je dogovoreno da lokalna samouprava još tokom izvođenj a radova formira ekipu električara, koji bi se obučili za redovno održavanje solarne rasvjete, kako se ne bi dešavalo da se kvarovi sporo otklanjaju i djelovi ulica odnosno grada ostaju u mraku”, kazao je Martinović.

Direktor “Firme 46” Duško Žugić juče nije imao vremena da govori o tom problemu.

Solarna javna rasvjeta na Cetinju puštena je u rad početkom 2016. godine. Ista rasvjeta instalirana je i u Kotoru. Planirano je da se, instaliranjem solarnih svjetiljki, godišnje uštedi 4.000 eura.

Send this to a friend