Društvo

Emiterima zbog nepravilnosti 119 upozorenja

Foto: Portal RTCG

Poslanici su završili raspravu o izvještajima o finansijskom poslovanju i radu Agencije za elektronske medije za 2019. Direktor te agencije, Goran Vuković, saopštio da čine sve kako bi se obezbijedio kvalitetniji servis za građane i kad je u pitanju Javni servis i kad su u pitanju komercijalni mediji. Na kvalitet rada Javnog servisa, poslanici vlasti imali su primjedbe. Završena je i rasprava o brojnim drugim izvještajima.

Agencija za elektronske medije u 2019. godini pozitivno je poslovala, a emiterima je zbog nepravilnosti u radu izrekla 119 upozorenja. To je saopšteno na sjednici skupštine tokom razmatranja izvještaja o njenom radu uz saglasnost poslanika vlasti da mnogo toga u medijima nije dobro. Zato bi Agencija trebalo, kažu, proaktivnije da djeluje.

“DPS svakodnevno glasno ili šaptački truje medijski prostor, udara na Demokratsku Crnu Goru, najjaču partiju pojedinačno, i to više ne smijemo dozvoliti i vrlo brzo ćemo izabrati novi savjet Javnog servisa”, kazao je Albin Ćeman (Demokrate).

“Nadam se da ćemo brzo izabrati novi Savjet da se provjetri ta medijska kuća jer ovo što rade je nazamislivo. Vrlo je toksična situacija, prisutna je polarizacija da bi i Dnevnik trebalo biti zabranjen za osobe mlađe od 18 godina ili 26 godina zbog toga što se toliko toga dešava. To je hučkaško novinarstvo, govor mržnje i pozivanje na nemire, niko ne reaguje, a mi građani plaćamo to”, ocijenila je Branka Bošnjak, potpredsjednica Skupštine.

“Ako ćemo s jedne strane imati loženja potencijalnih sukoba, s druge takođe ćemo imati neku drugu vrstu loženja, mislim da nevinih nema. RTCG bi trebalo da bude, ali nažalost izgubio je u informativi kredibilitet, a i u svemu”, kazala je Božena Jelušić (URA).

“Uvešćemo red u Agenciju. Više pratite medija u Srbiji nego u Crnoj Gori. Jeste gledali Teleskopiju, taj fašizam. Od 30. avgusta kada ste osjetili da gubite sistem krenulo je medijsko trovanje, to nijesu mediji, to su fabrike za trovanje”, kazao je Marko Milačić (Prava Crne Gora).

“Agencija čini sve da sačuva medije s jedne strane a s druge da obezbijedi što kvalitetniji servis za građane i kad je u pitanju Javni servis i komercijalni mediji”, saopštio je Goran Vuković, direktor AEM-a.

Pojašnjenje od Vukovića, poslanici su tražili i u dijelu reprograma dugova.

“Reprogrami dugova da se zarađuje dok sadržaja a da plaća na rate što takođe urušava profesionalne standarde i lojalnu konkurenciju”, kazala je Tamara Vujović (Demokrate).

Vuković je odgovorio: “Reprogrami dugova nijesu gubitak nego su samo odloženi. Omogućili smo 13 reprograma svi izvršavaju da prebrode teške okolnosti”.

Na dnevnom redu bili su i izvještaji Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2019. godinu . No, o njima se ponajmanje govorilo jer je fokus bio na događanjima od prije pet godina.

“Vi ste nama ugasili Viber i WhatsApps 2016. na dan izbora zbog navodnog državnog udara, dva sata pred zatvaranje biračkih mjesta”, dodao je Milačić.

“Nemam dilemu da se Agencija 2016. flagrantno umiješala u izborni proces, kršila ljudska prava i stala na stranu jednog političkog subjekta umjesto da bude nepristrasan regulator”, kazao je Momo Koprivica (Demokrate).

“To su bile hiljade, da ne kažem 100.000 neželjenih komunikacija, gdje su se naši korisnici javili da kažu da dobijaju i još čudnije sa brojeva koji nijesu imali identifikaciju…a ne vidite broj…”, naveo je Branko Kovijanić iz Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.

Završena je i rasprava o Finansijskim izvještajima za 2019. o radu Regulatorne agencije za energetiku, Agencije za nadzor osiguranja i Komisije za tržište kapitala.

Poslanici rad nastavljaju u ponedjeljak.

Send this to a friend