Društvo

Hitno ukloniti kockarske aparate iz kafića

Vlada Crne Gore mora hitno da sprovede mjere za ispunjavanje odluke Ustavnog suda koji je ranije ocijenio da terminali za klađenje u ugostiteljskim objektima ne smiju da budu tu, saopštila je NVO ADP Zid. Oni su Vladi Crne Gore tim povom poslali otvoreno pismo 12. maja.

“ADP-Zid je stava da je hitno sprovođenje  mjera  kojima bi ova odluka i zakon bili ispoštovani  veoma važno i treba biti prioritet jer smatramo da mladi u Crnoj Gori, i društvo generalno, zaslužuju zdraviju sredinu za odrastanje i življenje i sigurniji ambijent”, navodi se u saopštenju ove NVO.

U otvorenom pismu ukazuju na činjenicu, kako kažu, koju i medicina potvrđuje, da kao što je  pogrešna podjela na “lake” i “teške” psihoaktivne supstance, tako je i pogrešna podjela na “manje” i “više” štetne kockarske igre.

Zavisnost od kockanja, kako dodaju, jednaka je po posljedicma i ozbiljnosti problema  bilo kojoj drugoj bolesti zavisnosti, i spada u grupu nehemisjkih zavisnosti.  Tombola i sve ostale igre na terminalima za igranje igara na sreću, kako se navodi u saopštenju, koji se nalaze u ugostiteljskim objektima podjednako su opasne i rizične za pojedinca i podjednako mogu izazvati zavisnost od kockanja kao i igranje ruleta, slot aparata i sl.

“Na to ukazuje i konkretan slučaj momka koji se tokom maja mjeseca javio za stručnu pomoć usled razvijene zavisnosti od kockanja sa dominatnom zavisničkom igrom upravo tombolom na terminalima za klađenje u ugostiteljskim objektima. Ovaj momak je usled razvijene zavisnosti kockao i po 12 sati bez prestanka, pa se postavlja i pitanje odgovornog poslovanja samih ugostiteljskih objekata koji ne prepoznaju rizično ponašanje i ne reaguju u slučaju da ga primijete. Ova oblast takođe zakonom nije uređena, što nije slučaj sa praksom u svijetu”, navodi se u saopštenju.

Preduzimanje mjera koje će, kako se nadaju, što prije rještiti problem dostupnosti terminala za igranje igara na sreću i u ugostiteljskim objektima bi osigurao sigurniji ambijent za sve građane Crne Gore, a naročito maloljetne i mlade.

„U Crnoj Gori je zbog donijetog Pravilnika i ostalih zakonskih rješenja, tolerancije kockanja i prihvatanja kao normalne pojave, ulazak u svijet kockanja kao potencijalno rizično ponašanje i ponašanje koje može dovesti  pojedinca do bolesti, postalo veoma dostupno i onima koji su u najvećem riziku da se razvije problem i bolest,  a to su mladi“, zaključuje se u saopštenju.

Send this to a friend