DRI je dala pozitivno mišljenje sa skretanjem pažnje na finansijsku reviziju i uslovno na reviziju pravilnosti završnog računa budžeta glavnog grada Podgorica za 2015. godinu i ostavila mu rok od pola godine da ispravi nepravilnosti. Na čelu glavnog grada do juna prošle godine bio je Miomir Mugoša, a potom gaje naslijedio Slavoljub Stijepović. Revizijom koju su radili članovi Senata DRI dr Milan Dabović i dr Branislav Radulović utvrđene su nepravilnosti u komentarima izvještaja o konsolidovanoj javnoj potrošnji za 2015. godinu, prenosi Pobjeda.
Storniranje
“Nepravilnosti se odnose na stornirana sredstva budžeta u iznosu od 551.088 i način vođenja evidencija primitaka i izdataka zbog čega je suficit iskazan u manjem iznosu za 278.897 eura. Stornirani prihodi trošeni su na razna plaćanja dobavljačima u iznosu od 276.631 euro, isplate fizičkim licima po osnovu ugovora o djelu i honorara 133.631, kao i ostale isplate u iznosu 126.002 eura”, navedeno je, između ostalog u izvještaju. Procijenjena vrijednost sudskih sporova koji se vode protiv glavnog grada na kraju prošle godine iznosili su 38,5 miliona eura bez troškova postupka.
“Iznos može biti i značajno veći jer u jednom broju tužbenih zahtjeva pravnih i fizičkih lica nije definisan iznos naknade koja se traži. Po tužbama zaposlenih zbog povreda prava iz radnih odnosa glavni grad u 2015. godini isplatio je 60.512 eura. U Informaciji o značajnijim sudskim postupcima od 12. februara 2016. evidentirani su i sudski sporovi na ime naknade za rad duži od punog radnog vremena u iznosu od 259.543 eura i naknadu štete zbog nepravilne isplate plata od 190.000 eura. Po osnovu prinudne naplate glavni grad je u 2015. isplatio iznos od 1.575.571 euro”, konstatovali su revizori.
Voze bez putnih naloga
Revizijom je utvrđeno da glavni grad svojevremeno nije planirao izdatke po osnovu 1.807 ugovora o djelu za koje je isplaćeno 385.981 euro.Organi uprave, službe i javne ustanove ne dostavljaju izvještaje o korišćenju vozila i potrošnji goriva, sa putnim nalozima i računima, kako bi Služba za zajedničke poslove vodila evidenciju i prije distribucije za sljedeći mjesec sravnila stanje za prethodni. Putne naloge su izdavali Služba za zajedničke poslove, Sekretarijat za komunalne poslove, Komunalna policija, JU Kakaricka gora. Za ostala vozila koje koriste drugi organi, službe i javne ustanove nijesu dati na uvid putni nalozi konstatovano je revizijom.Evidencija naknada u softverskom programu vodi se samo za korišćenje komercijalnih objekata kojima je omogućen pristup sa puta. Sekretarijat za finansije vodi samo evidenciju primljenih ulaznih faktura koje su dostavljene uz zahtjev za budžetsku potrošnju i isplatu, ali ne i evidenciju obaveza što nije u skladu sa pravilnikom.
VD stanje
Utvrđeno je takođe da dva sekretara imaju status v. d. i to od oktobra 2014. i 2011. što je protivno Zakonu o državnim službenicima i namještenicima.Glavni grad je zaključivao ugovore o povremenim i privremenim poslovima u kojima nije preciziran zadatak koji angažovana lica treba da obave.
Postoje ugovori o komunalnom opremanju zemljišta od investitora koji su zaključeni bez sprovođenja postupka javne nabavke. Evidentirane su tužbe investitora protiv glavnog grada u značajnim iznosima radi naknade štete zbog kašnjenja u komunalnom opremanju zemljišta.
Gotovina bez kontrole
U blagajni glavnog grada ne vodi se blagajnički dnevnik u kome se evidentiraju gotovinski tokovi novca na dnevnom nivou. Isplate iz blagajne koje se odnose na stornirane prihode vrše se na osnovu dokumentacije koja nije ovjerena od odgovornog lica. Blagajnička dokumentacija se ne nalazi na jednom mjestu i nije sintetizovana. Glavni grad nije Ministarstvu finansija dostavio kvartalne finansijske izvještaje u propisanim rokovima konstatovali su revizori.
Glavni grad je u određenim slučajevima, prilikom nabavke robe navodio orijentacione količine koje se mogu mijenjati, pri čemu naručilac nije u obavezi da preuzme sve artikle navedene u specifikaciji što je u suprotnosti sa zakonom. Revizija je takođe utvrdila da su kršeni zakoni o sistemu unutrašnjih finansijskih kontrola u javnom sektoru, o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, o finansiranju lokalne samouprave, državnim službenicima i namještenicima, o javnim nabavkama, državnoj imovini, uredba o načinu vođenja evidencije pokretnih i nepokretnih stvari i o popisu u državnoj svojini, pravilnik o jedinstvenoj klasifikaciji računa za budžet CG, budžeti vanbudžetskih fondova i budžete opština i uputstvo o radu trezora glavnog grad Podgorice. Prihodi glavnog grada u prošloj godini bili su 49.706.698 a izdaci 44.944.321 eura.



