Društvo

Nedostatak kadrova jedan od najvećih problema liječenja djece sa autizmom

Jedan od najvećih problema liječenja djece sa autizmom je nedostatak kadrova u Centru za autizam u Podgorici, koji upravo iz tog razloga ne može kvalitetno da odgovori potrebama djece sa simptomima iz spektra autizma, istaknuto je tokom današnjeg sastanka potpredsjednice Skupštine Branke Bošnjak sa predstavnicama neformalnog udruženja roditelja djece sa smetnjama u razvoju Mersihom Pepeljak i Radmilom Vukadinović.

Kako je saopšteno iz kabineta potpredsjednice Skupštine, predstavnice udruženja su prezentovale probleme sa kojima se susreću roditelji djece sa smetnjama u razvoju, a posebno roditelji djece sa simptomima iz spektra autizma.

“One su Bošnjak upoznale sa mogućnošću liječenja djece sa autizmom u Srbiji, gdje država Crna Gora refundira samo troškove liječenja, dok sve ostale troškove puta, smještaja i dodatnih pregleda padaju na teret roditelja, što većina roditelja nažalost ne može da priušti, zbog čega njihova djeca ostaju bez adekvatnog tretmana”, navode u kabinetu potpredsjednice Skupštine.

Prema istraživanjima njihovog udruženja, Crna Gora na godišnjem nivou za troškove refundacije liječenje djece sa autizmom izdvaja oko 600.000 eura.

“U vezi sa tim iskazale su mišljenje da bi efikasnije bilo da se ta sredstva usmjere u sklapanje ugovora sa privatnim klinikama na teritoriji Crne Gore, kao i refundaciju troškova”, dodaju.

Bošnjak je istakla da je upoznata sa problemom neadekvatnog liječenja djece sa simptomima iz spektra autizma, kao i da se ovom problematikom aktivno bavila u prethodnom periodu.

“Ona je iskazala zabrinutost zbog činjenice da ne postoji registar djece sa smetnjama u razvoju, kao i česte stigmatizacije ovog problema, posebno kad su u pitanju roditelji u ruralnim djelovima”, navode u kabinetu Bošnjak.

Potpredsjednica Skupštine je rekla da je spremna da u narednom periodu maksimalno pomogne kako bi djeca sa smetnjama u razvoju dobila što adekvatnije uslove za liječenje i kako bi ovaj problem bio među prioritetima nosilaca javnih funkcija u Crnoj Gori.

“Sagovornice su se saglasile da svi činioci društvenog života moraju zajedno da rade na rješavanju problema stigmatizacije ove teme, kako bi se podigla svijet kod svih roditelja čija se djeca sa njim susreću, a u cilju stvaranja što kvalitetnijeg i otvorenijeg društva za bolji razvoj djece sa smetnjama u razvoju”, zaključuju u kabinetu potpredsjednice parlamenta.

Send this to a friend