Društvo

Opština dijeli 160 paketa za najugroženije Kotorane

Vodeći računa od najugroženijoj populaciji, Opština Kotor je, kako je ranije i najavljeno, u saradnji sa Centrom za socijalni rad načinila spiskove građana koji su socijalno ugroženi. Prema riječima prvog čovjeka Kotora Željka Aprcovića, danas je od kompanije Voli stiglo 160 paketa, koje su poručili iz Opštine.

“Naši volonteri će u naredna dva dana doći na adrese naših sugrađana i predati im te pakete, koji u sebi sadrže sve ono što je potreba jedne porodice otprilike za nekih mjeseca dana”, dodao je Aprcović.

Posrijedi je, kako je naveo u izjavi za agenciju Infobiro Montenegro, jedna u nizu akcija Opštine s ciljem zaštite i prevencije od pojave COVID19 virusa.

“Prvo što smo uradili, odredili smo eventualni karantin za sve inficirane, odnosno zdrave osobe koje su bile u kontaktu sa zaraženim, i taj karantin se nalazi na prostoru Resornog centra u Škaljarima. Ovom prilikom moram da se zahvalim i društveno-odogovornim subjektima i privrednim licima koji su istog trenutka dali na raspolaganje svoje kapacitete. Tu prevashodno mislim na gospodina Sašu Lekovića koji je dao svoj hotel Porto In gdje će u slučaju potrebe biti smješteni radnici Opšte bolnice, koji se u slučaju epidemije ne bi vraćali svojim kućama”, podsjetio je Aprcović.

Prema njegovim riječima, niz pojedinaca je donirao novčane priloge Nacinalnom koordinacionom timu, a firma Glosarij, juče je donirala jedan respirator kotorskoj Opštoj bolnici, koja opslužuje gradove Kotor, Tivat i Budvu.

“Moram da napomenem da smo u skladu sa preporukama Nacionalnog koordinacionog tima donijeli odluku da naša Komunalna policija i Komunalna inspekcija 24 časa obilazi javne površine, da bi se one naradbe koje se tiču zabrane kretanja naših sugrađana ispoštovale do kraja. Bilo je slučajeva koji su odudarali od naredbe ali već u proteklih dva, tri dana možemo primjetiti da su naši sugrađani jako disciplinovani”, kazao je predsjednik Opštine Kotor.

Jedna od preduzetih mjera odnosi se i na Komunalno preduzeće, koje već sedam dana adekvatno tretira grad, u smislu čišćenja javnih površina, bujičnih kanala, i učestalijeg odvoženja komunalnog otpada.

“Trenutno se ekipa nalazi na prostoru kotorskog Doma Zdravlja, nakon toga će se izvršiti dezinfekcija Komunalnog predzeća. Svi pripadnici Službe zaštite i spašavanja i Dobrovoljnog društva iz Perasta su na broju. Kotor ima tri bolnice, tri doma zdravlja, veliki broj škola i naselja ali potrudićemo se da stignemo do svakoga sa materijalom koji imamo”, istakao je komandir kotorske Službe zaštite i spasavanja Maksim Mandić.

Prema njegovom sudu, Kotorani poštuju apel Nacionalnog koordinacionog tijela, odnosno izbjegavaju boravke van kuća, kao i socijalne kontakte.

I u kotorskim zdravstvenim ustanovama poštuje se preporuka nadležnih da se, ukoliko je to moguće, odgode svi zdravstveni pregledi koji nisu nužni. U kotorskoj Opštoj bolnici, kako je kazao direktor prim. dr Ivan Ilić, uvedene su rekstrikcije u dijaganostici, kontrolama, a maksimalno je smanjen i broj hopsitalizacija.

“Mogu reći da su građani dosta dobro prihvatili tu vijest, i da se značajno smanjio dolazak u bolnicu, a samim tim i mogućnost da se bolest širi. Imamo jednu specifičnu obradu pacijenata koji u bolnicu dolaze najavljeni, ali imamo i nenajavljenih, koji imaju febrilna stanja, kašlju, kratak dah i tekobe sa respiratornim sistemom – oni su posebna grupa i grupa od interesa. Njih moramo prepoznati na vrijeme i izolovati dok ne vidimo o kakvoj se bolesti radi. U suprotnom, bilo bi opasno ako bi importovali infekciju Korona virusa u bolničke uslove, jer bi onda bili životno ugroženi svi tamo ležeći pacijenti”, kazao je Ilić.

Pacijenti u manjem broju dolaze i u kotorski Dom zdravlja, kaže direktor te ustanove dr Igor Kumburović.

“Mi smo na samom ulasku u Dom zdravlja otvorili jedan punkt na kome stalno rade i stalno su prisutni, osim ljekara, dvije do četiri sestre. Svaki građanin prije nego uđe u DZ mora izmejeriti temperaturu, a za tu priliku smo obezbijedili toplomjere koji na daljinski mjere temperaturu. U slučaju da neko ima temperaturu, respiratorne probleme, kašalj, odmah pored tog punkta se nalazi soba za izolaciju gdje se takvi pacijenti tretiraju, i u zavisnosti od toga da li imaju simptome virusa, uključuje se epidemiolog i nastavlja sa se pretragama”, dodao je Kumburović.

Osim pet telefonskih linija putem kojih građani mogu da razgovaraju sa svojim izabranim doktorima, kao i servisa na portalu eZdravlje, od juče je u Domu zdravlja otvorena i psiho-somatska linija za probleme građana.

“Veliki broj građana je što u samoizoalciji, što u karantinu, i svako od nas to ne podnosi na isti način. Upravo zbog toga smo otvorili ovu liniju na koju se javlja naša psihološkinja, i daje preporuke i odgovore na sve ono što naše građane muči”, poručio je direktor kotorskog Doma zdravlja.

Send this to a friend