Ekonomija

Vlada dodijelila 38 koncesija za rude

Ilustracija

Vlada je do sada, sa kompanijama zaključila 38 ugovora o koncesiji za detaljna geološka istraživanja i eksploataciju čvrstih mineralnih sirovina, saopšteno je Dnevnim novinama iz Ministarstva ekonomije.

Iz tog resora navode da se eksploatacijom mineralnih sirovina, tačnije njihovom proizvodnjom bavi 20 firmi.

“Od tog broja, četiri proizvode ugalj, rudu olova i cinka i rudu boksita, dok se preostalih 16 kompanija bavi proizvodnjom građevinskog kamena”, kazali su iz Ministarstva.

Ministarstvo ekonomije je krajem marta objavio javni oglas o dodjeli ugovora za koncesiju za detalj na geološka istraživanja i eksploataciju pojave mineralne sirovine tehničko-građevinskog kamena vulkaniti u Bistrici u Beranama. Međutim, kako su kazali Dnevnim novinama, do sada nije dostavljena nijedna ponuda.

Na teritoriji Crne Gore, od utvrđenih 26 lokacija sa mineralnim sirovinama, trenutno se eksploatiše šest i to mrkolignitni ugalj, mrki ugalj, ruda crvenog boksita, ruda olova i cinka, arhitektonski ili ukrasni kamen i tehničko-građevinski kamen.

Prema ranijim podacima eksploatisana su nalazišta devet sirovina.

“Riječ je o cementnom laporcu, tufu i rudi barita u Pljevljima. Opekarska glina vađena je takođe u Pljevljima, ali i u Beranama, Bijelom Polju, Kolašinu, Danilovgradu i Tivtu. Bentoniti su dobijani iz Crmnice, bigar iz Šavnika, ruda bijelih boksita na Cetinju, šljunak i pijesak glacijalnog porijekla vađeni su na Žabljaku, a morska so u Ulcinju”, naveli su iz Ministarstva.

Deset vrsta koje nijesu eksploatisane, odnose se na treset, naftu i gas, rude žive, hroma, titana, gvožđa, bakra, a tu su i dolomiti, kvarcni pijesak, rožnaci i gips.

Do sada su, kako podsjećaju u Ministarstvu, zaključena dva ugovora o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika u podmorju. Prvi ugovor potpisan je 2016. godine sa kompanijama Eni Montenegro BV, Holandija i Novatek Montenegro, BV Holandija, kojim je predviđeno da faza istraživanja traje sedam godina, sa periodima od četiri i tri godine. Drugi ugovor zaključen je prošle godine sa kompanijom Energean Montenegro Limited i njime je, kao i sa prvim koncesionarom, predviđeno da faza istraživanja traje sedam, a period istraživanja tri do četiri godine.

Iz Uprave za inspekcijske poslove Dnevnim novinama su kazali da je Rudarska inspekcija od početka juna do kraja avgusta, obavila 39 pregleda na nalazištima ruda i mineralnih sirovina u Crnoj Gori.

“Od tog broja izvršeno je 29 redovnih inspekcijskih pregleda, pet po inicijativi i pet kontrolnih, tokom kojih je utvrđeno šest nepravilnosti i dato isto toliko ukazivanja subjektima nadzora”, naveli su iz Uprave.

Ukupna proizvodnja ruda metala i uglja u 2017. godini u odnosu na 2016. godinu, porasla je 22 odsto.

Send this to a friend