Grad

Galerija Centar: Sjutra otvaranje izložbe Nele Hasanbegović

Samostalnom, retrospektivnom izložbom “Govor bjeline”, čije je otvaranje na programu sjutra (19 časova) u Galeriji Centar, umjetnica Nela Hasanbegović  obilježiće 20 godina umjetničke karijere, saopšteno je iz Centra savremene umjetnosti Crne Gore.

“Nela Hasanbegović se kroz svoj umjetnički angažman bavi kritičkim i etičkim promišljanjem pozicije žene kroz prizmu tradicije, društva, uloge, ali i vremena. Iako je akcenat prvobitno na ženi, ona je samo polazište za razmišljanje o širim pojmovima poput dobra i zla, ispravnog, pravednog, o smislu i o univerzalnim vrijednostima. Dakle, prevazilazi i samu ženu. Meni, kao kustoskinji, izuzetno su važna problematizovanja tradicije i naslijeđene kulture, jer nas samo preispitivanje i mijenjanje lošeg vode ka boljem, a kao ženi, izuzetno su mi poznati svi okovi”, zapisala je u katalogu koji prati izložbu kustoskinja Anja Marković.

Nela Hasanbegović je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu završila osnovne i magistarske studije vajarstva. Trenutno je kandidatkinja na doktorskom studiju umjetnosti na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, i interdisciplinarnom doktorskom studiju na Pedagoškom fakultetu u Sarajevu.

Zaposlena je na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu u zvanju više asistentice na predmetima Metodika likovnog odgoja I-VI, Metodika nastave likovne umjetnosti i likovne kulture I-VI, i dr. Izlagala je na preko 130 međunarodnih i domaćih kolektivnih i 19 samostalnih izložbi, a njena djela su uvrštena u muzejske i privatne kolekcije.

Izložbu će otvoriti kustoskinja Anja Marković, a publika će imati priliku da je pogleda do 31. maja.

Send this to a friend