Hronika

Građani dobili opipljive koristi od programa Horizontal Facility

Foto: PR Centar

Saradnja i komunikacija među partnerima u okviru programa Horizontal Facility, svih korisnika programa i organizacija civilnog društva je ključni element za pružanje podrške Crnoj Gori u daljem usklađivanju sa evropskim standardima, a kroz uspješno sprovođenje zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope „Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku“, građani su dobili opipljive koristi.

Ovo je bio najvažniji zaključak Trećeg sastanka Upravnog odbora ovog programa, koji je danas održan u Podgorici sa ciljem sagledavanja rezultata programa u posljednje tri godine.

Generalni direktor Direktorata za multiletarne poslove u Ministarstvu vanjskih poslova Ivan Ivanišević zahvalio se Programskoj kancelariji Savjeta Evrope u Podgorici i Delegaciji EU na podršci u jačanju institucionalnih kapaciteta u Crnoj Gori u ključnim oblastima.

“Privržena poštovanju vrijednosti i principa na kojima počivaju Savjet Evrope i Evropska unija, Crna Gora, kao punopravna članica Savjeta Evrope i zemlja kandidat za članstvo u EU, posvećena je daljem poštovanju i jačanju demokratskih institucija, transparentnosti, vladavine prava i ljudskih prava”, zaključio je.

Šefica Programskog odsjeka Generalnog direktorata za programe Savjeta Evrope Pilar Morales ocijenila je da se partnerstvo Savjeta Evrope i Evropske unije pokazalo kao ključno u podršci nacionalnoj reformi pravosuđa od početka tog procesa.

„Zahvaljujući fleksibilnosti programa Horizontal Facility, uspjeli smo brzo odgovoriti na nove prepoznate potrebe na terenu: tokom 2018. i 2019. godine bili smo angažovani u podršci reformi institucija zaduženih za borbu protiv pranja novca, a Crna Gora je uspešno koristila i Mehanizam za koordinaciju ekspertiza, kroz koji je, na primjer, pomogla zakonodavstvo o životnom partnerstvu istopolnih osoba”, dodala je ona.

Zamjenica šefa Sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori Audrone Urbonaviciute je istakla da “EU i Savjet Evrope rade zajedno kako bi osigurali da se načela vladavine prava i ljudskih prava poštuju u praksi i zadovoljni smo da vidimo dobru saradnju sa crnogorskim vlastima”.

“U posljednje tri godine je naš zajednički program zabilježio rezultate značajne za građane Crne Gore, te su tako poboljšani zatvorski sistem i prava osuđenika, izgrađena je demokratska kultura u školama, a uvedene su i efikasnije antikorupcijske mjere i zakoni. U završnoj smo fazi pregovora o drugoj fazi ovog programa, gde bismo željeli da vidimo još više posvećenosti i konkretnih rezultata na terenu”, navela je ona.

Sva dostignuća projekata u okviru programa Horizontal Facility vode bržem dostizanju pravde za građane i kvalitetnim sudskim odlukama, zasnovanim na evropskim standardima i praksi Suda u Strazburu.

Kvalitet sudskih odluka u Crnoj Gori je poboljšan, a Ustavni sud je donio dvije značajne odluke 2017. i 2018. godine, dok je po prvi put 13 sudija unaprijeđeno kroz novi, transparentni sistem unaprijeđenja sudija i tužilaca, koji je baziran na proceni profesionalnih performansi.

Napravljen je napredak i u sprječavanju konflikta interesa na taj način što Skupština, sudstvo i policija sada imaju etičke smjernice koje mogu da primenjuju, a ovaj napredak je prepoznala i Grupa zemalja za borbu protiv korupcije Savjeta Evrope (GREKO).

Dodatno, Agencija za borbu protiv korupcije je tokom lokalnih izbora 2018. godine primijenila novu metodologiju za detektovanje nepravilnosti u finansiranju izbornih kampanja.

Predstavnici i predstavnice koje su direktno uključene u sprovođenje ovog programa, kao što su Ustavni i Vrhovni sud, Vrhovno državno tužilaštvo, Ministarstvo vanjskih poslova, Ministarstvo pravde i Ministarstvo prosvjete, Uprava policije, Agencija za sprječavanje korupcije i Univerzitet Crne Gore su učestvovali na sastanku.

Trogodišnji program “Horizontal Facility za Zapadni Balkan i Tursku” traje od maja 2016. do maja 2019. godine i pruža podršku zemljama korisnicama u Jugoistočnoj Evropi i Turskoj u usklađivanju sa standardima Savjeta Evrope i pravnim tekovinama Evropske unije u okviru procesa proširenja, u okviru oblasti: sprovođenje pravde; borba protiv privrednog kriminala i sprječavanje diskriminacije i zaštita prava osjetljivih grupa.

Ukupna sredstva dodijeljena Crnoj Gori kroz ovaj program iznose 4,22 miliona eura, a sprovodi se kroz šest projekata koji pokrivaju sve ključne oblasti programa.

Send this to a friend