Hronika

Vlasnica kompanije Krisma trejd puštena iz pritvora

Vlasnica kompanije Krisma trejd Biljana Bošković , koja se sumnjiči da je po unaprijed pripremljenom planu kupila akcije preduzeća “Primorke” iz koje je kroz stečaj izvučena imovina vrijedna 15 miliona eura, juče je puštena iz ZIKS-a nakon što je uvažena žalba njenog advokata kojom je traženo ukidanje pritvora.

Bošković i još 14 osoba, među kojima su bivši i sadašnji državni službenici, sumnjiče se da su zloupotrebom položaja prilikom dodjele državne pomoći preduzeću “Melagonia Primorka” državni budžet olakšali za više od četiri miliona eura. Stav Tužilaštva je da je država osim četvoromilionske štete u ovom slučaju na indirektan način oštećena 15 miliona eura.

Osim Bošković, na spisku osumnjičenih je i njen bivši muž Nebojša Bošković, bivši direktor NLB-a Črtomir Mesarič, koji nije dostupan istražnim organima Crne Gore, generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore Refik Bojadžić, nekadašnji član borda direktora Elektroprivrede Boris Bušković, direktor Melgonie Mile Marković i izvršni direktor Melgonia Primorke, Vinko Marović.

Krivičnom prijavom obuhvaćeni su i službenici Ministarstva finansija Šefika Kurtagić, Mitar Bajčeta, Sonja Bećović, službenik u Ministarstvu poljoprivrede Darko Konjević, Irena Mijanović, Vukica Perović i Svetozar Marković.

Kako se navodi u aktu Specijalnog tužilaštva, Nebojša Bošković se tereti da je zajedno sa bivšim direktorom NLB banke Črtomirom Mesaričem, 2008. godine osmislio kriminalni plan da se preko njegovih firmi “Krisma trejd”, “Krisma motors” i “Melgonia Primorka”, u programiranom stečaju “Primorke”, kupi imovina tog preduzeća po povoljnim uslovima.

Kupovina “Primorke” se finansirala iz kredita koji je 2010. godine obezbijedila NLB banka, a zahvaljujući neistinitim prikazanim finansijskim stanjem u preduzećima Krisma trejd i Krisma motors i prikazivanjem da će se namjenski kredit koristiti za oživljavanje proizvodnje u Primorci i isplatu obaveza radnicima.

Kredit je isplaćen i na osnovu zaključka Vlade o reprogramu prethodnog duga iako zahtjev nije bio usvojen niti su sredstva kojim se reprogramira dug prošla proceduru dodjele državne pomoći.

Osim ovih garancija, založena je i cjelokupna imovina “Primorke”, objekti, oprema i zemljište površine 66.000 kvadrata koje je u stvari u vlasništvu države. Pošto kredit nije vraćan uredno, banka je aktivirala garancije i hipoteku i na taj način postala vlasnik zemljišta, opreme i objekata bivše Primorke u vrijednosti od 15.000.000 eura, kao i Vladine garancije u iznosu od četiri miliona eura.

Send this to a friend