VR i AR StecakLand aplikacije, jedinstveno iskustvo koje spaja kulturno naslijeđe i najnovije tehnologije, koja omogućavaju interakciju s najreprezentativnijim stećcima, čiji su simboli „oživljeni“ u digitalnom okruženju, promovisane su juče u Narodnom muzeju Crne Gore na Cetinju.
Koordinatorka projekta Selma Rizvić, VR reditelj Bojan Mijatović i rukovodilac Muzeja kralja Nikole i jedan od koordinatora ispred Narodnog muzeja Vukan Ražnatović upoznali su posjetioce sa sadržajem ovih aplikacija.

“Stećakland je nastavak saradnje između NMCGa i DIGI.BA kao i sa drugim partnerima iz regiona. Nakon VR i AR aplikacija SheLeaders, posvećenim srednjovjekovnim vladarkama, StećakLand je posvećen jedinstvenom kulturološkom fenomenu nadgrobnih spomenika koji se prostiru isključivo na teritoriji Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Cilj ovoga projekta je upoznavanje muzejskih posjetilaca sa samim stećcima, njihovoj ulozi, nastanku, simbolici kao i prikazu nekih primjeraka iz Crne Gore i regiona. Za ovaj projekat Narodni muzej je odabrao četiri stećka i to iz Pljevalja, Žabljaka i Cetinja koji svojim ornamentima pokazuju majstorstvo njihove izrade tokom perioda srednjega vijeka”, kazao je jedan od koordinatora ispred Narodnog muzeja, Vukan Ražnatović.

Kroz Virtual Reality (VR) aplikaciju korisnici imaju mogućnost da prošetaju StećakLandom, upoznaju se s pričama klesara, kraljice Katarine, Lovca, Jelenka i drugih likova, te otkriju značenja brojnih simbola. Aplikacija nudi i mogućnost dizajniranja vlastitog stećka u Hramu. Aplikacija će biti instalirana u Narodnom muzeju Crne Gore.
Pored Narodnog muzeja Crne Gore, aplikacija će biti instalirana u Kući Maka Dizdara u Stocu, Dubrovačkim muzejima, i u Narodnom muzeju Užice u Srbiji.
Augmented Reality (AR) aplikacija, koja će biti instalirana na mobilnim uređajima, donosi fascinantnu mogućnost da se izabrani ornamenti sa stećaka „ožive“ na nekropolama širom Balkana, uključujući park u Pljevljima, Radimlju (BiH), Brotnicu (HR) i Mramorje (SRB). Aplikacija će biti dostupna na Play Store i App Store.

StećakLand je rezultat saradnje Udruženja za digitalizaciju kulturne baštine DIGI.BA, NoHo produkcije iz Irske, Kamernog teatra 55, Arheološkog instituta Beograd, Narodnog muzeja Crne Gore i Fondacije Mak Dizdar.
Pozorišna predstav Stećakland u izvođenju Kamernog teatra 55 iz Sarajeva (jednog od partnera u projektu) održana je nakon prezentacije u Kraljevskom pozorištu Zetski dom na Cetinju.



