Moda

Kakav su uticaj na modni svijet izvršile društvene mreže?

Modeli Kejt Mos, Sindi Kraford, Hajdi Klum, Klaudija Šifer bile u samom vrhu modne industrije, prije pojave Instagrama. Danas, ako djevojka želi da započne karijeru modela ona mora biti prisutna na društvenim mrežama. Što prije počne, to će joj biti bolje. Modna industrija je trenutno pod upravom takvih zakona.

Da li to želimo ili ne, društvene mreže su prisutne u našim životima. Takođe je nemoguće ne primijetiti da se njihova uloga značajno razvila i da je njihov značaj u profesionalnom životu takođe povećan. To je posebno vidljivo u modnoj industriji, koja je sve više spremna da koristi nove tehnologije. Brendovi i popularne modne kuće više nemaju svoje Fejsbuk stranice. Dizajneri, fotografi i, prije svega, modeli imaju profile na Instagramu ili Snepčatu – sve za potrebe promocije. Društvene mreže su preuzele modni svijet.

Kao prvo, one služe kao alat za reklamiranje – kreiraju se posebne kampanje. Takođe je bilo popularno da se održe takmičenja – ovu ideju od nedavno koriste takvi brendovi kao Marc Jacobs, DKNY ili Burberry. Objavljene su fotografije i video snimci iza kulisa različitih modnih događaja – snimci Edi Kembel i Kare Delevinj tokom posljednjeg Chanel šoua.

Instagram je postao jedan od kanala za hvatanje novih lica za modne agencije. Oni organizuju kasting kroz njega ili traže buduće modele, pregledavajući fotografije označene odgovarajućim heštagovima. Naravno, tu su i djevojke u industriji, koje su poznate samo zato što imaju ogromnu količinu fanova na Instagramu i njihova karijera je povezana samo sa “bivanjem na vebu”. Tako su Kendal Džener i Điđi Hadid započele svoje karijere.

Danas društvene mreže igraju veoma važnu ulogu. Do prije nekoliko godina bilo je nezamislivo da bi broj pratilaca na Instagramu bio jedna od determinanti “biti” u modnom svijetu i da će se to uzeti u obzir pri odabiru modela za kampanju.

Međutim, ne može se generalizovati uticaj društvenih mreža na karijeru djevojke. Postoji mnogo poznatih top modela u ovoj industriji koji ne moraju da imaju milione pratilaca – one su ikone i aktivnost na internetu nema nikakve veze sa njihovom karijerom.

Društvene mreže su modu približile masama, a u godišnjim rejtinzima pored broja kampanja i revija postoje i liste modela sa društvenih mreža tj. njihova popularnost na Instagramu. Takvo rangiranje je, između ostalog, uveo i portal za kreiranje mišljenja models.com. Ko je na vrhu? Naravno, Kendal Džener. Sljedeća mjesta zauzimaju Kara Delevinj (@caradelevingne), Tajra Benks (@tyrabanks) i Miranda Ker (@mirandakerr)Prvih deset su zatvorile Alesandra Ambrosio (@alessandraambrosio) i Emili Ratajkovski (@emrata).

Nije slučajnost da su Kendal i Điđi oluja modnog svijeta. Svaka kompanija se kreira tako da je vidi što je moguće veći broj ljudi da bi iz nje izvukao maksimum.To dobro znaju vodeći modni brendovi kada biraju modele za svoje kampanje.

Ne smijemo zaboraviti ni modne blogerke i influenserke koje svoji prisustvom na Instagramu i Fejsbuku doprinose poularnosti brendova, pa i same krenu u dizajnerske vode. Pravi primjer za to je blogerka iz Italije Kara Feranji koja je stvorila pravo modno carstvo za sebe.

Preko društvenih mreža svijet mode se nepovratno promijenio i utiče na način na koji se trenutno prodaje odjeća.

Send this to a friend