Politika

Marković sa predsjednikom Bugarske: CG najbliža članstvu u EU

Crna Gora je daleko odmakla u evropskim integracijama i predstavlja pozitivan primjer u regionu Zapadnog Balkana, a svaka država koja sprovodi takve politike mira i stabilnosti zaslužuje članstvo u Evropskoj uniji, kazao je predsjednik Bugarske Rumen Radev na sastanku sa predsjednikom Vlade Crne Gore Duškom Markovićem.

Bugarski predsjednik je istakao da svaka država koja ispunjava kriterijume treba da bude u Evropskoj uniji, te da će proširenje biti visoko na agendi tokom predsjedavanja EU koje će u prvoj polovini naredne godine biti povjereno njegovoj državi.

Radev je istakao posvećenost Bugarske daljem proširenju EU, a sagovornici su se saglasili da nastavak politike otvorenih vrata Unije ima izuzetan značaj za zemlje Zapadnog Balkana, jer to za njih ne znači samo integracije već mir, stabilnost i ekonomski prosperitet.

Podsjećajući da Crna Gora već pet godina pregovara sa EU, premijer Marković je naveo da do sredine naredne godine očekujemo otvaranje svih 33, kao i nastavak zatvaranja poglavlja u kojima su pregovori uspješno vođeni.

Premijer je kazao da Crna Gora nastoji da pregovarački proces sa EU okonča u narednih pet godina i podvukao da vjeruje da EU tom procesu neće tražiti bilo kakve alternative.

Radev je četitao Crnoj Gori na članstvu u NATO I naveo da je to dokaz odgovorne i dosljedne politike koju je naša država vodila. On je iskazao spremnost Bugarske da i dalje pomaže Crnoj Gori, posebno u sektoru odbrane i reformi oružanih snaga. Na sastanku je dogovoreno da će biti dat podsticaj ministarstvima odbrane dvije države da intenziviraju saradnju.

Zajednički konstatujući odlične političke odnose, istaknuta je neophodnost daljeg unaprjeđenja ekonomskih odnosa i saradnje, posebno u oblastima energetike, infrastrukture i turizma.

Marković je pozvao na intenziviranje saradnje kroz Mješovitu komisiju za ekonomsku saradnju dvije države, s obzirom na brojne potencijale koje imamo, a koje Vlada Crne Gore nastoji da valorizuje za dobrobit svih građana.

Na sasatnku su posebno pozitivnim ocijenjeni procesi regionalnog povezivanja i u tom kontekstu pozdravljena saradnja u oblasti Berlinskog procesa, ali ukazano i na važnost kooperacije kroz Proces saradnje u Jugoistočnoj Evropi.

Send this to a friend