Politika

Muk: Vlada krije podatke, a Marković istinu

Predsjednik Upravnog odbora IA Stevo Muk demantovao je navode potpredsjednika Vlade Duška Markovića, koje je iznio u emisiji “Živa istina”, da da nevladine organizacije ne žele da se bave podacima iz domena pravosudne statistike, a koji govore o uspjesima u oblasti vladavine prava.

On ističe da Institut alternativa ima najmanje teze kojima dokazuje da Markovićeva konstatacija nije tačna.  

“Prvo, izvještaji ekspertskih misija za sedam oblasti koje su sprovedene tokom ove i prošle dvije  godine, su označeni oznakom tajnosti o čemu svjedoči odgovor Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija koji nam je dostavljen 16. juna ove godine. MVPEI je ove izvještaje označio oznakom ”interno”, ali bez obrazloženja razloga koji su ih na takav postupak naveli. Oblasti koje su analizirali eksperti Evroske komisije uključuju vladavinu prava, konflikt interesa, pranje nova i finansiranje terorizma, efikasnost pravosuđa i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala”, istakao je Muk.

Drugo, tvrdi Muk, Vlada već dvije godine neće da javnosti, nevladinim organizacijama, pa čak ni poslanicima u Skupštini Crne Gore, učini dostupnim mišljenja Evropske komisije na neke bitne nacrte i prijedloge zakona koji se usvajaju u procesu evropskih integracija.

Jedan od takvih primjera je, dodaje on, mišljenje na prijedlog Zakona o javnim nabavkama koji je IA tražio nadležnim organima više puta zahtjevima za slobodan pristup informacjiama, “ali bez uspjeha”.

“Treće, članovima radne grupe 23 je bitno ograničen pristup informacijama o realizaciji mjera iz Akcionog plana za poglavlje 23, kao i o komunikaciji Vlade i Evropske komisije,  a nevladine organizacije i ukupna javnost su isključene iz rada Savjeta za vladavinu prava na čijem je čelu upravo Duško Marković”, naglasio je Muk.

On je pozvao predsjednika Savjeta za vladavinu prava da otvori sjednice ovog tijela za javnost, a Ministarstvo vanjskih poslova da učini dostupnim informacije od značaja za borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.

“U suprotnom, sa pravom ćemo nastaviti da postavljamo pitanje: Šta se to krije u dokumentima EU eksperata, pa su pod oznakom ”interno””, zaključio je Muk.

Send this to a friend