Američki predsjednik Džozef Bajden rekao je na klimatskoj konferenciji u Glazgovu da će ova decenija odrediti budućnost klime na Zemlji.
“Ovo je odlučujuća decenija u kojoj imamo priliku da se dokažemo”, rekao je Bajden svjetskim čelnicima na samitu COP26 u Škotskoj.
“Glazgov mora biti početak decenija akcije i inovacija kojima ćemo sačuvati našu zajedničku budućnost”, naglasio je predsjednik SAD-a, zemlje koja je istorijski emitovala najviše stakleničkih plinova.
Prelazak na zelene tehnologije demokrata ne vidi samo kao “moralni”, nego i kao “ekonomski imperativ”, što pokazuje i aktuelna kriza uzrokovana velikim rastom cijena energenata.
Bajden tvrdi da su obnovljivi izvori energije stabilniji na tržištu, a da će prelazak na njih otvoriti i brojna radna mjesta.
Naglasio je i da će SAD pokazati da nije “samo ponovno u igri, nego će voditi svojim primjerom”.



