Evropa

Evropski sud pravde: Velika Britanija se može predomisliti o Bregzitu

Ilustracija, foto: EPA

Velika Britanija može jednostrano povući odluku o izlasku iz Evropske unije, objavio je glavni savjetnik najvišeg suda Evropske unije u sedmici u kojoj britanski Parlment treba da raspraviti osporavani sporazum koji je je britanska vlada postigla s Briselom o uslovima izlaska iz EU.

“Glavni savjetnik Kampos Sančez-Bordona predlaže da Sud pravde utvrdi da Član 50 … omogućava jednostrano povlačenje obavještenja o namjeri izlaska iz EU-a”, objavio je u saopštenju Evropski sud pravde.

“Ta mogućnost ostaje sve do trenutka dok se formalno ne zaključi sporazum o izlasku”, navodi se u saopštenju.

“Uslovljavanje odluke o opozivu Bregzita saglasnošću ostalih 27 zemalja članica bilo bi nespojivo s propisima EU-a o razdruživanju”, tvrdi advokat Manuel Kampos Sančez-Bordona.

Pitanje od ekonomskog značaja

To je pitanje u obliku peticije prvo škotskim sudovima postavila grupa zastupnika, predvođena Andyjem Wightmanom, koju je zanimalo može li Velika Britanija jednostrano povući aktiviranje Član 50. ugovora EU-a, što je pokrenulo dvogodišnje odbrojavanje do izlaska Velike Britanije iz Unije.

Pitanje je proslijeđeno početkom oktobra Evropskom sudu pravde, koji je to uzeo u razmatranje po hitnom postupku, kako bi donio stav prije nego što Velika Britanija napusti EU 29. marta 2019. godine.

Uvodno ročište održano je 27. novembra.

Britanska vlada poručila je da je postavljeno pitanje od akademskog značaja, jer nema namjeru promijeniti odluku o izlasku zemlje iz EU-a.

Uprkos tome, grupa škotskih zastupnika smatra da bi svi zastupnici u Parlamentu morali znati sve opcije kad budu glasali o ugovoru o Bregzitu.

Donji dom Parlamenta trebao bi o dogovoru o Bregzitu glasati 11. decembra.

Sančez-Bordona jedan je od 11 savjetnika koji daju pravna mišljenja Evropskom sudu pravde i sudije obično slijede njihova mišljenja.

Tereza Mej na petodnevnoj turneji

Odluka suda uslijediće kasnije.

Britanska premijerka Tereza Mej će od utorka pokušavati nagovoriti Parlament da podrži njen sporazum o Bregzitu, u sklopu petodnevne rasprave koja će odlučiti njenu sudbinu i hoće li Britanci napustiti EU bez dogovora.

Plan premijerke o zadržavanju bliskih odnosa s EU-om nakon napuštanja tog saveza kritikovali su i pobornici i protivnici Bregzita, zbog čega ima teškoća u osiguravanju većine u Parlamentu na glasanju 11. Decembra.

Ako usprkos slabim izgledima Mej skupi većinu, Velika Britanija će napustiti EU 29. marta, s uslovima dogovorenima s Briselom, a to će biti najveća promjena u trgovinskoj i spoljnoj politici Londona u više od 40 godina.

Send this to a friend