Evropa

Kako su Francuzi nokautirali ekstremnu desnicu?

Ubjedljiva pobjeda Emanuela Makrona na predsjedničkim izborima u Francuskoj novi je udarac koji su liberalno, proevropski orjentisane političke opcije zadale desničarskim pokretima u EU, navodi se u analizi britanskog lista “Gardijan”.

Nakon Bregzita i pobjede Donalda Trampa, rezultati izbora u Francuskoj donijeli su olakšanje i Evropi ali i globalističkim strujama, kojima je prijetio nokaut nakon poraza koje su tokom 2016. godine doživjele u zapadnim zemljama.

Jačanje populista u svijetu bio je logičan slijed okolnosti nakon decenijskog odsustva korenitih nacionalnih reformi, visokih stopa nezaposlenosti i siromaštva u brojnim državama sveta, kao i u EU. Kao rezultat, dogodio se Bregzit, a zatim i pobjeda Donalda Trampa u Sjedinjenim Američkim Državama.

“Proživljavamo godine bijesa” citirao je britanski Gardijan indijskog pisca Pankaja Mišra, opisujući aktuelno društveno stanje koje je ništa manje obuzelo i Francusku.

List, međutim, nakon Makronove pobjede izražava nadu da je upravo ovo istorijski događaj koji će EU pomoći da konačno dobije rat protiv ekstremne desnice.

Sve je, čini se, išlo na ruku desničara do prije manje od dva mjeseca – tačnije do parlamentarnih izbora u Holandiji u martu ove godine.

Nakon serije pobjeda koje je desnica zadala ljevici, liberalna Evropa je konačno uskliknula sa oduševljenjem, proslavivši trijumf dotadašnjeg premijera Marka Rutea, koji je obećao da će nastaviti da prati kurs stabilnosti, ali i da je Holandija rekla glasno “Stop” ekstremnom populizmu.

Predah je ipak kratko trajao – nemir se ponovo uvukao u Evropu kako se dan izbora u Francuskoj približavao.

“ U Francuskoj, kao i u većini zapadnih demokratija, mnogi su izrazili svoj bijes, kako na ulici tako i na glasačkim listićima, prema sistemu koji im više ne nudi budućnost. Sa više od tri miliona nezaposlenih i devet miliona ispod granice siromaštva, kao i školskim sistemom koji više ne pruža jednake šanse, Francuska, zemlje svjetlosti, prijetila je da se ugasi “, opisuje Gardijan stanje u jednoj od najvećih i najstarijih evropskih demokratija.

Ipak, ubjedljiva pobjeda Makrona koji je prema preliminarnim rezultatima osvojio gotovo dva puta više glasova od Le Penove i tako postao novi predsjednik Francuske, donijela je veliko olakšanje, navodi list.

Makronove sviježe ideje i jaka proevropska opredjeljenost mogle bi biti ljekovite za posrnulu Evropu, nakon bolne 2016. godine.

Ekonomija evrozone se širi brže nego američka ili britanska, Grčka je ponovo uspjela da izbjegne bankrot, a Bregzit, barem do sada, nije bio problem kakvim se činio u prvom trenutku.

Predviđajući novi uspon EU-orijentisanih struja, Gardijan navodi da bi Makronova pobjeda mogla da da snage sličnim mladim liderima, kao što je Mateo Renci koji je ponovo na čelu italijanske Demokratske partije. Ukoliko Makron sprovede svoje zamisli, podstaći će još istomišljenika od Španije do Grčke, kao i u ostalim zamljama Evropske unije.

Njegova pobjeda ohrabrujući je primer i Martinu Šulcu, predsjedniku Socijaldemokratske partije Njemačke, i sličnim grupacijama kao što su britanske Liberalne demokrate, i šalje jasnu poruku ekstremnoj desnici da se raspoloženje u Evropi mijenja.

Svijet zato treba da sa pažnjom prati Makrona, jer ukoliko pobjedi u ratu sa populizmom i uspije da smanji nezaposlenost, a poveća stabilnost, mogao bi da bude inspiracija za mnoge širom svijeta, navodi se u analizi.

Send this to a friend