Evropa

Koji su ciljevi upada iz Ukrajine na rusku teritoriju?

Foto: AP

Prekogranični napadi su pokrenuti kako bi se odvukle ruske trupe prije kontraofanzive Kijeva i kako bi Rusi spoznali da je borba prešla na njihovu teritoriju, kažu analitičari, piše Al Džazira.

Dvodnevni upad u Rusiju dogodio se daleko od epicentra borbi u ukrajinskoj istočnoj regiji Donbas, oko 160 kilometara od prve linije u sjevernoj regiji Harkov.

Iako je Kijev porekao bilo kakvu ulogu, najveći prekogranični napad iz Ukrajine od kako je Rusija izvršila invaziju prije 15 mjeseci gotovo je sigurno bio koordinisan s ukrajinskim oružanim snagama, koje se pripremaju pokušati vratiti okupiranu teritoriju, rekli su bezbjednosni stručnjaci.

Patrik Bjuri (Patrick Bury) s Univerziteta u Bathu rekao je za Al Džaziru da su granični upadi u rusku zapadnu regiju Belgorod vjerovatno imali tri glavna cilja.

“Prvi je vezati što je moguće više ruskih snaga u tom području kako ne bi mogle djelovati na područja gdje bi Ukrajina zapravo mogla napasti. Drugi je pokazati Rusima preko njihovih medija da je rat zapravo došao u Rusiju, na njihovu teritoriju, u maloj mjeri. I, konačno, osramotiti [ruskog predsjednika Vladimira] Putina”, kazao je Bjuri.

„Razvlačenje“ Rusa u različitim smjerovima

Ukrajina kaže da planira veliku kontraofanzivu kako bi vratila okupiranu teritoriju, ali Rusija je u pripravnosti izgradila snažne utvrđenja na istoku i jugu Ukrajine.

“Ukrajinci pokušavaju ‘razvući’ Ruse u različitim smjerovima kako bi stvorili rupe. Rusi su prisiljeni poslati pojačanje”, rekao je Nil (Neil) Melvin, analitičar na Institutu Rojal junajted servises (Royal United Services).

“Moraće odgovoriti na ovo i tamo postaviti trupe, a zatim imati mnogo trupa duž cijelog graničnog područja – iako to, možda, nije način na koji Ukrajinci misle ići.”

Ruska vojska saopštila je u utorak da je razbila grupe koji su napali Belgorod oklopnim vozilima, ubivši više od 70 “ukrajinskih nacionalista” i potisnuvši ostatak natrag u Ukrajinu.

Rusi u tom području izrazili su iznenađenje žestinom napada.

Potvrđeno je da je jedna žena ubijena, a devet civila ranjeno, od čega neki teško, kazao je guverner Belogroda Vjačeslav Gladkov.

“Prvo topovi, zatim minobacači, pa mitraljezi… Bila je to prava borba”, rekao je lokalnim medijima jedan stanovnik.

Gladkov je u srijedu kazao da je to područje bilo meta brojnih napada bespilotnih letjelica.

“Noć nije bila mirna. Bio je veliki broj napada dronovima. Sistemi protivvazušne odbrane pobrinuli su se za većinu njih”, napisao je Gladkov na društvenim mrežama.

„Mali doprinos za pad Putinovog režima“

Kijev je naveo da su napad izveli ruski građani, opisujući ga kao domaći, unutrašnji ruski sukob.

Dvije grupe koje djeluju u Ukrajini – Ruski dobrovoljački korpus (RVC) i Legija Sloboda Rusije – preuzele su odgovornost.

Grupe su osnovane tokom ruske invazije punog obima i privukle su ruske dobrovoljce koji su se htjeli boriti protiv vlastite zemlje uz Ukrajinu i svrgnuti Putina.

Mark Geloti (Galeotti), voditelj konsultantske firme Majak Intelindžens (Mayak Intelligence) sa sjedištem u Londonu i autor nekoliko knjiga o ruskoj vojsci, kazao je da se dvije grupe sastoje od Rusa koji su protiv Kremlja – od liberala i anarhista do neonacista.

“Oni se nadaju da na neki mali način mogu doprinijeti padu Putinovog režima. Ali, u isto vrijeme, moramo shvatiti da to nisu nezavisne snage. Njih kontroliše ukrajinska vojna obavještajna služba,” rekao je.

Savjetnik ukrajinskog predsjednika Mihajlo Podoljak ponovio je stav Kijeva da nema nikakve veze s operacijom.

Nekoliko sličnih upada u Rusiju dogodilo se posljednjih mjeseci, a iako je ovaj posljednji bio najveći poznat do sada, još je mali u poređenju s borbama na prvoj liniji.

Legija Sloboda Rusije od četiri bataljona

“Rusija razmatra samo završetak svoje specijalne vojne operacije: osiguranje svojih interesa, postizanje ruskih ciljeva – bilo kroz specijalnu vojnu operaciju ili drugim raspoloživim sredstvima”, kazao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Ranije je rekao novinarima da su napadači Ukrajinci.

“Oni su ukrajinski militanti iz Ukrajine. U Ukrajini živi mnogo etničkih Rusa. Ali, oni su svejedno ukrajinski militanti”, dodao je Peskov.

Aleksej Baranovski, portparol političkog krila Legije Sloboda Rusije, rekao je za Rojters u Kijevu da ne može otkriti broj vojnika uključenih u operaciju, ali da ova legija ima ukupno četiri bataljona.

Baranovski je porekao da je bilo velikih gubitaka, a ruske izvještaje o velikom broju žrtava odbacio je kao dezinformacije.

Kazao je da je jedinica dio ukrajinske Međunarodne legije i stoga i dio njenih oružanih snaga, ali je porekao da je upad koordinisan s ukrajinskim vlastima.

“Ovo su prvi koraci u glavnom cilju svrgavanja Putinovog režima oružanom silom. Nema druge alternative”, rekao je.

Galeoti je kazao da je upad izgledao kao operacija “oblikovanja” ukrajinskog bojišta prije planirane kontraofanzive Kijeva.

“Ovo je prilika da učinimo dijve stvari: jedna je da uznemirimo Ruse, nateramo ih da se zabrinu zbog mogućnosti ustanka među vlastitim narodom. Drugo, prisiliti Ruse da rasprše svoje trupe”, rekao je.

„Belgorodska narodna republika“ na mrežama

Melvin je primijetio da je operacija poslužila i za jačanje morala u Ukrajini.

Kijevski zvaničnici oponašali su retoriku Kremlja o ruskoj aneksiji Krima 2014. godine, kada je na početku poricao da su u nju umiješane ruske trupe.

Podoljak je za upad u Belgorod okrivio “gerilske grupe”, koje se sastoje od ruskih državljana.

Na društvenim mrežama Ukrajinci su uporedili ono što su nazivali “Belgorodska narodna republika” s događajima u istočnoj Ukrajini 2014. godine, kada su milicije koje podržava Rusija proglasile “narodne republike” u ukrajinskim regijama Donjeck i Lugansk.

Ukrajinci su, takođe, pustili videosnimak predsjednika Volodimira Zelenskog u poznatom obraćanju “Ovdje sam” iz Kijeva na početku invazije u februaru 2022. godine.

No, umjesto predsjedničkog kabineta u Kijevu, u pozadini se prikazivao znak dobrodošlice u grad Belgorod.

Tags
Send this to a friend