Evropa

Može li Super Mario spasiti Italiju

Najjača stranka u italijanskom parlamentu, Pokret 5 zvijezda, prihvatila je bivšeg šefa Evropske centralne banke Marija Dragija za novog predsjednika italijanske vlade. Više od 60 odsto Italijanki i Italijana smatra dobrim da predsjednik italijanske vlade postane Mario Dragi, pokazalo je jedno ispitivanje javnog mnjenja.

Bivši predsjednik Evropske centralne banke biće na čelu vlade “nacionalnog jedinstva”, jedne krajnje šarolike koalicije. 73-godišnji Dragi je već bio u penziji, ali će je napustiti zbog ove neobične političke avanture, piše Dojče Vele.

“To što Mario Dragi ima pred sobom, kvadraturu kruga, nije prva takva vlada nego je u Italiji relativno često bila instrument”, kaže Lutz Klinkhammer, stručnjak za Italiju na Njemačkom istorijskom institutu u Rimu.

Ali, krajnje široka koalicija sastavljena od ljevice, desnice, populista, socijalista i konzervativaca, koja namjerava da podrži Dragija u parlamentu, neobična je i za italijanske prilike.

Predsjednik države Serđo Matarela povjerio je Dragiju zadatak stvaranja “tehničke” vlade sa stručnjacima i uputio ga da za to traži podršku u parlamentu.

Lutz Klinkhammer smatra da Mario Dragi, koji u Italiji nikad nije obavljao neku političku funkciju, ima veliku prednost.

Vjerodostojniji je od brojnih njegovih prethodnika koji su vodili prelazne tehničke vlade. “Upravo zato je izabran. Važna je njegova kompetencija i povjerenje koje on ne uživa samo u Italiji nego i u inostranstvu.”

Novi predsjednik italijanske vlade će, prije svega, morati da se bavi raspodjelom oko 200 milijardi eura pomoći italijanskoj privredi koje na raspolaganje stavlja Evropska unija. Većina toga su, istina, novi krediti. Stranke koje ga podržavaju imaju, međutim, vrlo različite poglede koje regije i koje branše bi trebale dobiti pomoć.

Evropska unija je postavila određene uslove u pogledu standarda zaštite okoline, održivosti i smislenosti investicija.

Populisti iz Pokreta 5 zvijezda zahtijevaju osnovni dohodak za sve građane i više novca iz Brisela, desno-ekstremna Lega želi smanjenje poreza i olakšice za srednji sloj.

Do kraja aprila Dragi namjerava da završi glavni plan za reformu italijanske privrede. On je izabran “jer se radi o tome da se novac iz fonda ‘Next Generation EU’ smisleno investira”, kaže Lutz Klinkhammer.

“Ako se to ne dogodi onda će Italija, s obzirom na svoj državni deficit, upasti u crnu rupu”, kaže Klinkhammer.

Recesija od Milana do Palerma je tako duboka kakva nije bila od Drugog svjetskog rata, industrijska proizvodnja opada, državni dugovi eksplodiraju i ove godine bi mogli dostići 160 odsto BDP-a. Kao šef Evropske centralne banke Dragi je stalno pozivao na reforme u svojoj domovini kako bi se konsolidovale finansije. Sad on mora sam pokušati sprovesti to što nije uspjelo njegovim prethodnicima u poslednjih 20 godina.

Sindikati su saopštili da Dragijevoj vladi namjeravaju dati šansu.

I italijanski industrijski savez Confindustria izrazio je povjerenje Dragiju i nada se da će vladajuća koalicija postići konsenzus.

Mario Dragi je u Italiji postao poznat svojom izjavom iz 2012. u vrijeme krize državnog duga da će Evropska centralna banka u okviru svojih ovlašćenja učiniti sve što je nužno.

“I vjerujte mi, biće dovoljno”, rekao je Dragi na radost finansijskih tržišta.

Euro je spašen jer je Mario Dragi spornim otkupom obveznica na finansijska tržišta gurao puno jeftinog novca. Tako su spašene Italija i druge prezadužene zemlje koje su ostale likvidne. Time je dobio nadimak “Super Mario”. Finansijska tržišta očito vjeruju da će Mario Dragi svoju domovinu izvući iz krize izazvane pandemijom. Kamate koje italijanska država mora plaćati za svoje obveznice niske su kao što godinama nisu bile.

Send this to a friend