Planeta

Amerika iščekuje Trampov govor o stanju nacije

Donald Tramp

Američki predsjednik danas će u Kongresu održati godišnji govor o stanju nacije koji je bio odgođen zbog zatvaranja vlade uslijed sukoba oko budžeta i mediji očekuju da će u njemu dominirati imigracija, centralno pitanje politike Donalda Trampa (Trump).

Govor o stanju nacije kao još jedna propala prilika

Uspješno obraćanje naciji uvijek se oslanja na stručnost cijele vlade u njenoj namjeri da potakne politički program, ali Donald Tramp (Trump) će vjerovatno ignorisati sve bitne informacije, piše američka agencija Blumberg (Bloomberg).

Blumbergov kolumnista Džonatan Bernstajn (Jonathan Bernstein) ističe kako govor o stanju nacije nije obični govor, već je to godišnji događaj vezan za budžet i politički ciklus, na kojem predsjednik obično predaje Kongresu zvanični plan potrošnje i koji donosi vrlo važne informacije o prioritetima za sve one koji su uključeni u donošenje politika na saveznom nivou. Položaj politike odražava ne samo predsjednikove želje, već i doprinos različitih relevantnih odjela i agencija, zajedno sa interesnim grupama, stranačkim akterima i drugim. Sa stanovišta predsjednika, to je prilika da se naglase prioriteti administracije.

“Nije jasno da li se nešto od ovoga dešava sa Trampom. Prošle godine, završio je govor gubeći vrijeme na proširenim riječima o “herojima” koji su sjedili s prvom damom. Neki od njih su u redu; to je tradicija koja seže do prilično bezopasnog Ronalda Reagana. To daje govornicima malo poezije kako bi lakše prolazili kroz prozne dijelove govora i možda to personaliziranje može malo pomoći pri prodaji prijedloga politika. Međutim, niz junačkih priča bez prijedloga politike neće iznenada pretvoriti birače u velike fanove Trampa, jer govorima se to ne može postići.”

Bernstejn ističe kako administracija koja ne može čak ni nakon više od mjesec dana da imenuje sekretara za odbranu zapravo nije sposobna u ovom trenutku obaviti ni osnovni politički posao koji ide uz odgovarajući govor o stanju nacije. Zaista, ako bi postojale ozbiljne inicijative u poruci o stanju nacije, tim za komunikacije Bijele kuće već bi bio naporan da ih preradi.

“Ne postoji ni nagovještaj toga sada”, napisao je Blumberg.

Predsjednikovo obraćanje ukazuje na podijeljenost oko pitanja imigranata

Ovogodišnji predsjednikov govor oslikava neujednačenost tretiranja pitanja o imigracijama, napisala je Natali Endrjus (Natalie Andrews) za Vol Strit Žurnal (The Wall Street Journal), ističući kako su demokratski zakonodavci kao goste pozvali izbjeglice i imigrante, dok su republikanci svoja sjedišta ponudili policajcima, među kojima su i oni koji rade na ili blizu granice sa Meksikom.

Kada predsjednik Donald Tramp u utorak iznese svoj govor o stanju nacije, rasprava o imigraciji koja je podstaknula nedavno zatvaranje američke vlade bit će poentirana gostima koji će govor posmatrati iz galerije Predstavničkog doma. Trampovo insistiranje da Kongres finansira dio graničnog zida između SAD-a i Meksika dovelo je do 35-dnevnog djelimičnog zatvaranja vlade, koje se završilo prošlog mjeseca. Zakonodavci sada rade na tome da postignu dogovor o tome i drugim pitanjima u vezi imigracije prije nego što finansiranje ponovo istekne sredinom februara.

Demokrate iz Kongresa su pozvale Victorinu Morales iz Gvatemale i Sandru Diaz, rodom iz Kostarike, a koje su radile – kao imigranti bez dokumenata – u odmaralištu u Bedminsteru, čiji je vlasnik Trump.

“Ovaj potez naglašava njegovu (Trampovu) licemjernost i mislim da Amerikanci moraju biti obrazovani, a mi moramo nastaviti da ukazujemo da imigranti nisu prijetnja sigurnosti”, rekla je demokratska predstavnica u Domu Watson Coleman.

S druge strane republikanski senatori Marša Blekburn (Marsha Blackburn) i Tim Burčet (Burchett) pozvali su roditelje 22-godišnjeg čovjeka iz Tennesseeja koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći u kojoj je optužen ilegalni imigrant, da prisustvuju predsjedničkom godišnjem obraćanju.

“Prisustvo njegovih roditelja na govoru o stanju nacije služi kao podsjetnik da mi kao Kongres imamo dužnost da čuvamo američki narod”, rekla je senatorica Blackburn, prenosi WSJ

Propala priča o optimizmu

Iako će u utorak uveče najvjerovatnije biti izgovoreni ritualni pozivi za nacionalno jedinstvo, pred svoj govor o stanju nacije predsjednik Tramp unosi nove podjele u vezi problema imigracije – što je pouzdaniji vodič za godinu koja je ispred njega, napisao je Stiven Kolinson (Stephen Collinson) za CNN.

Predsjednikove objave na Twitteru tokom proteklog vikenda poremetile su najavu Bijele kuće da će Tramp ovogodišnje obraćanje, pred ogromnom televizijskom publikom, iskoristiti kako bi poslao poruku optimizma, odnosno da namjerava zacijeliti stare rane i prijeći preko podjela.

“S karavanima koji marširaju kroz Meksiko i prema našoj zemlji, republikanci moraju biti spremni učiniti sve što je potrebno za snažnu sigurnost granica… Demokrate ne čine ništa. Ako nema zida, nema sigurnosti”, napisao je Tramp u nedjelju.

CNN piše da Tramp – koji je izgradio političku karijeru “mobilizujući vjerne i ljute baze u ugađanju društvenih i kulturnih podjela nacije” – vjerovatno neće signalizirati temeljnu promjenu smjera u utorak naveče, jer “pravi test dolazi u danima nakon predsjednikova obraćanja”.

Govor će se baviti pitanjima koja su zabrinjavajuća za sve Amerikance – poput troškova lijekova na recept, infrastrukture i nacionalne sigurnosti – uz dio koji će vjeronatno uključiti spominjanje sve veće uloge SAD-a u političkom slomu Venecuele. Tramp je takođe ukazao da će godišnje obraćanje naciji iskoristiti za pitanje izgradnje graničnog zida, odnosno kako će nastaviti s izvršnim djelovanjem – mogućim proglašenjem vanrednog stanja kako bi se izgradio zid.

“Skeptici bi također mogli primijetiti da je Tramp u prošlogodišnjem obraćanju naciji pozvao na snažan poticaj infrastrukture, ali se malo toga dogodilo”, napisao je Kolinson za CNN.

Procjene o obećanjima od prošle godine

Njujork tajms (The New York Times) se bavio upravo prošlogodišnjem obraćanju naciji i predsjednikovim obećanjima, kada je, između ostalog, najavio usvajanje imigracione reforme, sniženje cijena lijekova i obnovu infrastrukture Sjedinjenih Država.

“Vrijeme je da se reformišu zastarjela imigraciona pravila i konačno uvede naš imigracioni sistem u 21. stoljeće. Ova četiri stuba predstavljaju kompromis koji će stvoriti siguran, moderan i zakonit sistem imigracije. Više od 30 godina, Vašington je pokušavao i nije uspio da riješi ovaj problem. Ovaj Kongres može biti onaj koji konačno čini da se to desi”, rekao je Tramp prošle godine.

Njujork tajms piše da su pokušaji da se usvoji sveobuhvatna reforma imigracije propali u Kongresu, pri čemu su prijedlozi Bijele kuće dobili najmanje podrške. “Četiri stuba”, koje je Tramp opisao – pružaju put ka državljanstvu mladim imigrantima poznatim kao sanjari (Dreamers), podrazumijevaju gradnju zida na južnoj granici, okončanje viznog programa “raznolikost lutrije” i ograničavaju imigracije zasnovane na porodici.

Tramp je prošle godine najavio i obnovu infrastrukture riječima: “Večeras pozivam Kongres da usvoji zakon koji generiše najmanje 1,5 triliona dolara za novu infrastrukturnu investiciju koja nam je potrebna.”

No, kako piše NYT nijedan sveobuhvatan zakon se nije pojavio od kada je Tramp podstakao Kongres da reaguje. Detaljna verzija njegovog prijedloga koju je Bijela kuća objavila u februaru 2018. godine, obećala je 200 milijardi dolara u federalnom finansiranju (manje od polovine onoga što je Trumpov tim za tranziciju obećao u decembru 2016.). Novac bi dolazio iz ušteda iz drugih rezova u saveznom budžetu, prema Bijeloj kući, i podstakao bi države i privatne kompanije da ulože 1,5 triliona dolara u infrastrukturu u narednoj deceniji. Ipak, Kongres nije usvojio nijedan zakon koji bi podržao ovaj prijedlog.

Djelimično ispunjeno obećanje je ono koje se ticalo smanjenje cijene lijekova, piše Njujork tajms. Cijene lijekova i dalje rastu, iako po nižim stopama nego prethodnih godina.

“Zato sam uputio svoju administraciju da popravljanje nepravde u vezi visokih cijena lijekova bude jedan od naših glavnih prioriteta. Cijene će pasti”, rekao je Tramp prošle godine u govoru o stanju naciji.

Analiza Associated Press-a je otkrila da su od januara do jula 2018. godine kompanije koje se bave lijekovima podigle cijene na više od 4.400 proizvoda, uz prosječan porast od 5,2 posto. To je bilo niže od srednjeg povećanja od osam odsto za isti period 2017. godine, napisao je Njujork tajms.

Send this to a friend