Planeta

EK odgodila odluku o vizama za Amerikance

EK je zatražila od Savjeta Evropske unije EU i Evropskog parlamenta EP da pokrenu raspravu i zauzmu stav o najprikladnijim koracima i o tome obavijeste Komisiju najkasnije do 12. jula.

Prema uredbi EU iz 2001, EK je dužna da donese odluku o privremenoj suspenziji bezviznog režima za one zemlje koje i dalje traže vize za građane EU. 

EK je dužna to da učini u roku od 24 mjeseca od objave u službenom glasniku EU da ta treća zemlja zahteva vize za evropske građane, prenosi Hina.

Takva eventualna odluka stupila bi na snagu ako u roku od četiri mjeseca Savjet EU i EP ne ulože prigovor.

Savjet EU može da blokira takvu odluku kvalifikovanom većinom.

EK je u aprilu 2014. primila obavještenje o izostanku reciprociteta u slučajevima Australije, Bruneja, Kanade, Japana i SAD.

Izostanak reciprociteta u slučajevima Australije i Japana u međuvremenu je riješen i obje države sada svim državljanima EU omogućavaju putovanja bez vize.

Send this to a friend