Meksički narko-bos Hoakin Guzman, zvani El Čapo bio je toliko preokupiran špijuniranjem saradnika da je naredio da im se ugradi softver u mobilne telefone kako bi pratio njihove tekstualne poruke i razgovore, što je kasnije iskoristio američki FBI.
Kristijan Rodriges, tehnički stručnjak koji je radio za vođu narko-kartela Sinaloa, izjavio je na suđenju da je od El Čapa dobijao zahtjeve za instaliranje špijunskog softvera na oko 50 “specijalnih telefona” koje je vođa kriminalne organizacije želio da nadgleda.
Uz pomoć tog softvera, El Čapo je mogao da prati pozive i tekstualne poruke korisnika tih telefona, pa čak i da uključuje mikrofon i snima u bilo kom trenutku, a da korisnik toga nije svjestan.
Agent FBI Stiven Marston ranije danas je svjedočio da su američke vlasti došle do tekstualnih poruka iz telefona El Čapove supruge i navodne ljubavnice, upravo zahvaljujući ovom softveru.
Rojters prenosi de je Rodriges, koji je ključni svjedok optužbe u procesu protiv El Čapa u federalnom sudu u Bruklinu, radio za njega od 2008. do 2012. godine kada je narko-kartelu uspostavio sistem sigurne komunikacije.
El Čapo je prije dvije godine izručen SAD iz Meksika kako bi se suočio s optužbama za krijumčarenje kokaina, heroina i drugih droga na američku teritoriju.



