Planeta

Fridman: Spremite se za rat, analitičari su i ranije pravili optimistične greške

Fridman je predvidio da će se rat razbuktati na istoku Evrope i na Bliskom istoku, a kako je kazao, scenario kakav se dešava u posljednjim godinama u Siriji i Istočna Ukrajini može se vidjeti često.

“Nelegitimne grupe uz podršku drugih država bore se protiv legitimnih vlasti zemlje. Dva svjetska rata su dokazi nestabilnosti međunarodnog sistema koji je odobravao vođenje borbenih akcija za rješavanje međudržavnih konflikata u svojstvu zakonske mjere spoljne politike, a ne krajnjeg sredstva”, kazao je on.

Fridman je upozorio da su i ranije u istoriji bili periodi kada su analitičari greškom smatrali da države nikad više neće međusobno ratovati.

Ekspert je naglasio da se u svakom vijeku događa sistemski rat tokom kog čitav sistem podrhtava.

“Kada takve zemlje, kao što su Njemačka, Kina i Rusija opadaju, i na njihova mjesta dolaze drugi, tada i počinju sistemski ratovi. Tada postaje opasno, jer nije postignuta ravnoteža kod novih sila. Tako da sada vidimo sistemske promjene. Spremajte se za rat”, kazao je Fridman.

On je istakao da će u prvi plan izaći Japan, Turska i Poljska. 

Rat će se, prema njegovim riječima, rasplamsati u istočnoj Evropi, na Bliskom istoku, a osim toga, SAD očekuje pomorski rat sa Japanom.

“Svaki put kada se pojavljuju nove sile, treba im pronaći ravnotežu. Nove države dobijaju na snazi, dok su stare u opadanju. Opasan je ne samo taj proces, već pozicija zemlje koja prelazi na novi nivo”, zaključio je Fridman.

Send this to a friend