Sukob Izraela i Hamasa – 320. dan. Američki državni sekretar Entoni Blinken završio je posjetu Bliskom istoku, bez napretka u pregovorima o miru u Gazi. Od početka rata u Pojasu Gaze, prema podacima tamošnjeg Ministarstva zdravlja, poginula su najmanje 40.173 Palestinca. Predsjednik SAD Džozef Bajden razgovarao je danas telefonom sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o pregovorima o primirju između Izraela i Hamasa, a pozivu se pridružila i potpredsjednica SAD Kamala Haris, saopštila je Bijela kuća. Dešavanja pratite na CdM-u.
Netanjahu: Trupe neće napustiti koridor Filadelfija u Gazi
Izrael nije pristao da povuče svoje trupe iz takozvanog koridora Filadelfija duž granice između Egipta i Gaze, saopštio je kabinet izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.
Kancelarija izraelskog premijera je tako demantovala izvještaj izraelske televizije.
“Izrael će insistirati na postizanju svih svojih ciljeva za rat, kako ih je definisao Kabinet bezbjednosti, uključujući i to da Gaza nikada više ne predstavlja bezbjednosnu prijetnju Izraelu”, navodi se u saopštenju.
Ističu da je za taj cilj potrebno da se južna granica obezbijedi, saopštila je Netanjahuova kancelarija.
Bajden sa Netanjahuom razgovarao o pregovorima o primirju u Gazi
Predsjednik SAD Džozef Bajden razgovarao je danas telefonom sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o pregovorima o primirju između Izraela i Hamasa, a pozivu se pridružila i potpredsjednica SAD Kamala Haris, saopštila je Bijela kuća.
„Američki predsjednik razgovarao je sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o sporazumu o primirju i oslobađanju talaca, kao i o diplomatskim naporima da se smanje tenzije u regionu Bliskog istoka“, saopštila je Bijela kuća.
Galant: Uništeno 150 tunela duž granice između Egipta i Gaze, poražena Hamasova brigada Rafa
Ministar odbrane Izraela Joav Galant rekao je da je više od 150 tunela srušeno duž koridora Filadelfija, graničnog područja Egipta i Gaze, i da je Hamasova brigada Rafa poražena.
“Najvažnije je da zapamtite šta su ciljevi rata, da ispunite sve ciljeve rata, kako u vezi sa Hamasom, tako i sa taocima, i da sada pogledate na sjever”, rekao je Galant vojnicima stacioniranim u području koridora Filadelfija.
“Neprijateljsku brigadu Rafa porazila je 162. divizija”, rekao je Galant.
Gaza: Najmanje 25 civila ubijeno u nizu vazdušnih napada Izraela
Najmanje 25 civila ubijeno je u nizu izraelskih vazdušnih napada na kuće, škole i šatore u kojima su smještena raseljena lica u centralnom i južnom dijelu Gaze, prenosi palestinska Vafa.
Medicinski i lokalni izvori Gaze saopštavaju da su ratni avioni Izraela obnovili granatiranje škole Salah Edin u gradu Gazi, što je rezultiralo ubistvom nekoliko civila.
Avioni su takođe pokrenuli seriju vazdušnih napada na istočne oblasti Kan Junisa, što je dovelo do ubistva najmanje 21 civila.
“Jedan civil je ubijen u bombardovanju kuće istočno od Kan Junisa, a nekoliko ljudi, uključujući dvoje djece i pet žena, ubijeno je u granatiranju šatora raseljenih lica istočno od Kan Junisa u južnom dijelu Gaze. U Naserovu bolnicu dovezeno je i 13 tijela”, prenosi palestinska agencija.
Medij javlja da su Izraelci bombardovali i grad istočno od Kan Junisa, kao i izbjeglički kamp Nuseirat i da ima poginulih civila.
IDF napao komandnu sobu Hamasa u školi u gradu Gazi
IDF je saopštio da je izveo vazdušni napad na operativce Hamasa na komandnu prostoriju koja se nalazila u okviru škole u gradu Gazi.
Prema navodima vojske, Hamas je koristio komandnu prostoriju u školi za planiranje i izvođenje napada na trupe u Gazi i na Izrael.
IDF kaže da je preduzela “mnoge korake” da bi ublažila štetu civilima u napadu, uključujući korišćenje precizne municije, vazdušno osmatranje i druge obavještajne podatke.
“Teroristička organizacija Hamas sistematski krši međunarodno pravo, brutalno iskorišćavajući civilne institucije i stanovništvo kao živi štit za terorističke aktivnosti”, kaže vojska.
Portparol UN-a: Nema sigurnog mjesta u Gazi
Stefane Dujarric, portparol generalnog sekretara UN-a Antonija Gutereša, ponovio je da “nema sigurnog mjesta u Gazi”.
“Ljudi raseljeni nakon ovih naredbi o evakuaciji suočavaju se s ozbiljnim rizicima po njihovu sigurnost dok bježe i stižu u područja s malo ili nimalo namirnica i usluga”, rekao je govoreći na konferenciji UN-a za novinare.
“Civilima se mora omogućiti da traže zaštitu. Raseljenima takođe mora biti garantirano pravo na dobrovoljni povratak.”
Hiljade raseljenih Palestinaca napušta Deir al-Balah
Hiljade raseljenih palestinskih civila započelo je evakuaciju područja u Deir al-Balahu, u centralnom Pojasu Gaze, nakon novih izraelskih naredbi za evakuaciju.
Kako prenose mediji, to područje je ranije bilo označeno kao “sigurna zona” za civile, ali je izraelska vojska naredila stanovnicima da ga napuste prije nove vojne operacije.
Portparol vojske Avičaj Adrae rekao je da se određena naselja u Deir al-Balahu sada smatraju “opasnom borbenom zonom”, pozivajući stanovnike da se pomjere na zapad uoči neminovnog napada u toj oblasti.
“Upozorenje je natjeralo hiljade civila da pobjegnu pješice“, kazali su očevici.
Izraelska vojska preuzela odgovornost za napad na automobil u Libanu
Izraelska vojska je potvrdila da je izvela vazdušni napad u blizini libanskog Sidona u kojem je ubijen Khalil al-Maqdah, Palestinac povezan s pokretom Fatah i naoružanom grupom na okupiranoj Zapadnoj obali.
Izraelska vojska je u saopštenju optužila al-Maqdaha da sa svojim bratom Mounirom al-Muqdahom na krijumčari oružje na okupiranoj Zapadnoj obali, po nalogu Hezbolaha i iranske Islamske revolucionarne garde.
Vojska je rekla da će nastaviti s napadima na ciljeve u Libanu koji usmjeravaju “terorističke aktivnosti” na okupiranoj Zapadnoj obali.
U protekla 24 sata ubijeno najmanje 50 Palestinaca, od 7. oktobra 40.223
U posljednja 24 sata u Gazi je ubijeno najmanje 50 Palestinaca, a 124 je ranjeno, čime je broj ubijenih Palestinaca od 7. oktobra, porastao 40.223, saopštilo je Ministarstvo zdravlja Gaze.
Od 7. oktobra ranjen je 92.981 Palestinac.
Mnoge neregistrovane žrtve i dalje su zarobljene u područjima koja su nedostupna ekipama hitne pomoći i timovima civilne zaštite, dodalo je ministarstvo te palestinske enklave.
U Libanu ubijen zvaničnik Fataha
U izraelskom napadu u gradu Sidonu na jugu Libana ubijen je zvaničnik Fataha – Khalil Madhat.
Madhat se u trenutku napada nalazio u svom automobilu.
Izrael izdao nove naredbe za evakuaciju iz Deir el Balaha
Izraelska vojska je naredila stanovnicima nekoliko četvrti u Deir el Balahu da napuste to područje jer se priprema da djeluje u toj oblasti protiv Hamasa.
Rekao je da će vojska uskoro “djelovati snažno” protiv boraca koji se tamo nalaze i pozvao stanovnike da odmah krenu prema zapadu.
U saopštenju se pozivaju Palestinci u navedenim oblastima da se evakuišu u humanitarnu zonu koju je odredio Izrael.
Napadnut tanker pod grčkom zastavom u Crvenom moru, nema žrtava
Tanker sa naftnim derivatima ”Sunion”, kompanije “Delta tenkers”, pod grčkom zastavom, danas je napadnut u Crvenom moru, a niko od 25 članova posade nije povrijeđen.
Napad se dogodio rano jutros u blizini jemenskog grada Hodejda, koji je pod kontrolom pobunjenika Huta, a raketom je pogođen prednji dio broda gdje je izbio požar, prenosi Katimerini.
Agencija za pomorske trgovinske operacije Ujedinjenog Kraljevstva (UKMTO) saopštila je da je tanker izvijestio da su ga pogodile tri rakete iz dva čamca, u kojima se nalazilo oko 15 ljudi.
Brod je prijavio da posada više nema operativnu komandu (NUC).
Razmjena vatre dogodila oko 123 kilomentra od jemenske Hodejde. Britanska sigurnosna firma “Ambri” takođe je prijavila incident, ali nije iznijela detalje.
Hezbolah ispalio 50 raketa na sjever Izraela, ima povrijeđenih
Sa teritorije Libana je ispaljeno oko 50 raketa na sjeverni izralski grad Kacrin na Golanskoj visoravni, a najmanje jedna osoba je lakše povrijeđena u tom napadu, za koji je odgovornost preuzela militantna islamistička organizacija Hezbolah.
Neke od raketa je presrela protivvazdušna odbrana, iako je nekoliko pogodilo grad, saopštila je izraelska vojska.
Hitna pomoć saopštila je da je primila na liječenje muškarca u 30-im godinama koji je lakše ranjen.
Blinken završio posjetu Bliskom istoku, bez napretka u pregovorima o miru u Gazi
Američki državni sekretar Entoni Blinken završio je devetu posjetu Bliskom istoku od početka rata u Gazi, upozorivši da je “vrijeme od suštinskog značaja” kada je u pitanju sklapanje sporazuma o primirju.
Blinkenova posljednja posjeta, završena u utorak, nije rezultirala napretkom u pregovorima, a Izrael i Hamas su signalizirali da su ključna pitanja ostala neriješena, prenosi AP.
Nakon sastanaka u drugim zemljama posrednicima, Egiptu i Kataru, Blinken je rekao da je fokus na tome da Hamas prihvati nove američke izmjene predloga sporazuma i implementacije, budući da je, prema njegovim tvrdnjama, Izrael to već učinio.
“Naša poruka je jednostavna. Jasno je i hitno je. Moramo da postignemo sporazum o prekidu vatre i taocima i to moramo da uradimo sada. Vrijeme je ključno”, rekao je on novinarima prije nego što je napustio Katar.
Blinken je istakao da je u takozvanom predlogu premošćavanja jaza između Izraela i Hamasa “veoma jasan raspored i lokacije povlačenja (izraelske vojske) iz Gaze”.
Hamas je u utorak saopštio da je najnoviji predlog preokret u odnosu na prethodni, koji je palestinska grupa navodno prihvatila, a koji se bazirao na američkom predlogu iz maja.
Tada je predsjednik Džo Bajden predložio povlačenje izraelske vojske i povratak talaca i palestinskih zatvorenika u fazama.
U saopštenju se navodi da je najnoviji predlog koji podržavaju SAD usklađen sa zahtjevima Izraela i ukazuje na insistiranje da IDF ostane u Filadelfijskom koridoru, na prelazu Rafa između Pojasa Gaze i Egipta i koridoru Necarim.
Hamas, takođe, krivi izraelskog premijera Benjamina Netanijahua za uvođenje novih uslova oko oslobađanja palestinskih zatvorenika.
Nastavljeni napadi u Pojasu Gaze
Izraelski udari nastavljeni su juče širom Pojasa Gaze. U napadu na školu u gradu Gazi, poginulo je najmanje 12 osoba, među kojima i djeca, saopštile su palestinske vlasti. IDF, međutim, tvrdi da se u okviru škole nalazio Hamasov komandni centar.
U centralnom dijelu enklave, četvoro civila stradalo je tokom bombardovanja naselja Deir el Balah.
Istovremeno, IDF ne odustaje od napada na položaje Hezbolaha u Libanu, gdje im je meta bio raketni sistem kod Beit Lifa.
Sa druge strane, Revolucionarna garda Irana, koji podržava Hezbolah, poručuje da bi odmazda protiv Izraela zbog ubistva lidera Hamasa Ismaila Hanijea u toj državi mogla dugo da se čeka, jer im “vrijeme ide u prilog” i da će neprijatelj sačekati odgovor.
Na diplomatskom planu, posrednici u dijalogu o primirju sastali su se juče, ali bez sukobljenih strana.
Američki državni sekretar Entoni Blinken razgovarao je u Kairu sa egipatskim predsjednikom Abdelom Fatahom el Sisijem i potom otputovao u Katar, gdje se očekuje sastanak sa šeikom Tamimom el Tanijem.
Hamas je reagovao na izjavu predsjednika SAD Džozefa Bajdena da se ta palestinska grupa povlači iz pregovora i ocijenio da je tvrdnja ”obmanjujuća” i da predstavlja ”američko zeleno svijetlo” za dalje napade na Palestince.
Od početka rata u Pojasu Gaze, prema podacima tamošnjeg Ministarstva zdravlja, poginula su najmanje 40.173 Palestinca.



