Planeta

Mont Everest osvojen nakon dvije godine

Šerpasi, etnička grupa koja naseljava istočni Nepal, prate ekspedicije u pohodima na Himalaje kao vodiči i nosači opreme.

Oko 300 planinara pokušalo je od početka godine da se zajedno sa svojim vodičima popne na Mont Everest, a očekuje se da mnoge ekspedicije budu uspješne tokom maja, koji je najpovoljniji mjesec za penjanje zbog dobrih vremenskih uslova.

Nepalske vlasti nadaju se uspješnoj planinarskoj sezoni u 2016. godini, poslije lavina izazvanih katastrofalnim zemljotresom u kojima je prošle godine stradalo 19 alpinista, a 61 je povrijeđen.

U lavinama 2014. godine stradalo je 16 Šerpasa, a jedini planinarski tim koji je te sezone osvojio Mont Everest činili su jedna Kineskinja i pet šerpaskih vodiča.

Send this to a friend