Društvo

Otvoreni “Deveti crnogorski medijski dijalozi”

“Uvjerena sam da za odabir nije bilo drugoga kriterijuma sem upravo analogije, prepoznatljivog dijaloga prostora i čovjeka, umjetnika i stvaraoca, čovjeka i djela. Zato su svrha i opseg saradnje koju danas uspostavljamo afirmativni, razvojni i promotivni”, poručila je predsjednica Opštine.

Ona je istakla da je u savremenoj demokratiji značaj informacija i medija sve veći, da novi mediji stvaraju novo umreženo društvo i otvaraju nove domene društvenosti, a to su teme o kojima je važno promišljati i raspravljati na skupovima poput ovog.  

Predsjednik Organizacionog odbora i glavni i odgovorni urednik časopisa “Medijski dijalozi”, dr Mimo Drašković srećan je što je “grad kulture, Andrića, Lalića, Džumhura, Prijića i drugih znamenitih stvaralaca” i grad “Medijskih dijaloga”. Poželio je da zaključci i poruke skupa učine da naša medijska i sveukupna stvarnost bude bolja.

“U godini u kojoj Crna Gora svečano obilježava deceniju nezavisnosti i hiljadu godina državnosti, godini u kojoj su napravljeni krupni koraci na našem evroatlanskom putu, “Medijski dijalozi” ponosno ulaze u desetu godinu postojanja, a iza nas su rezultati koji nam daju za pravo da budemo zadovoljni i ponosni, ali i koji nas obavezuju da radimo više, energičnije i bolje”, kazao je Drašković. 

U prvom dijalogu na temu “Informacija – roba ili ljudsko pravo?” učestvovali su prof. dr Divna Vuksanović, prof. dr Ratko Božović i prof. dr Čedomir Čupić iz Srbije, prof. dr Slavko Kukić iz Bosne i Hercegovine i prof. dr Sead Alić iz Hrvatske. Moderator je bio mr Željko Rutović, generalni direktor Direktorata za medije pri Ministarstvu kulture i idejni utemeljivač “Medijskih dijaloga”. Učesnici su razgovarali o pitanju istinitosti informacija, slobodi i odgovornosti medija i novinara, značaju primjene zakonske regulative, kao i poziciji i pravima građana.

Tokom naredna dva dana svoje referate izložiće 59 učesnika iz naše zemlje, Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Ukrajine.

Pokrovitelji “Devetih crnogorskih medijskih dijaloga” su Opština Herceg Novi i Ministarstvo kulture Crne Gore. Organizatori skupa su IVPE – Cetinje, Istraživački medijski centar Podgorica i časopis “Medijski dijalozi”. 

“Medijski dijalozi” je periodični međunarodni časopis za istraživanje medija i društva. Do sada su izdata 24 broja, u kojima je na preko 17 hiljada stranica objavljeno oko hiljadu stručnih radova i prikaza. Održano je osam uspješnih skupova i stotine promocija, utemeljena nagrada za najbolju knjigu iz oblasti teorije i kulture medija u regionu “Dialogos” i osnovana naučno-stručna biblioteka “Medijski dijalozi” u Bijelom Polju.

Send this to a friend