Netačno se, a vrlo efikasno u Crnoj Gori provlači ideja o tome da je učestvovanje u crkvenom životu, mahanje crkvenim i vjerskim simbolima – akt pobune, demokratije i oslobođenja, slobodnog mišljenja, ocijenio je u intervjuu za Televiziju E komunikolog i psiholog Radoje Cerović.
„To nije bilo tako čak ni u srednjem vijeku. Kako smo uspjeli da provučemo činjenicu da su mladi ljudi ponosni na takve stvari, da su ubijeđeni da će postati avangarda, da su oslobodioci, da su korak ispred. Želio bih da uputim apel ljudima, ko god želi da vjeruje, podržava neke centre koji su povezani sa vjerom – to je lični izbor, legitimno, demokratski. Međutim, onog trenutka kada treba da misle da su zbog toga avangarda, neko ko je unio neku novu slobodu, energiju ili slobodu misli u politički prostor Crne Gore – to je ozbiljno zavaravanje“, ističe Cerović.
Svaka klerikalizacija evropskih društava je, kako objašnjava, korak unazad, a posebno klerikalizacija društava na Balkanu.
Prvo politička etika, pa politička komunikacija. To je redosljed kojim bi trebalo da se vode političari, odnosno, donosioci odluka na javnoj sceni, dodaje Cerović. Poručuje da odgovornost za izrečeno na društvenim mrežama, nije ista kao na konferenciji za štampu.
Oportunistički odnos prema komunikaciji nije strašan, ali jeste, kako kaže Cerović, kada se reflektuje na politički poziv, tj. na smisao socijalnog, društvenog lideršipa u nečemu što se zove res publica (javna stvar).
Vjeruje, ipak, da postoji šansa da novi politički establišment napravi ozbiljan zaokret u kulturi politike.
„I dalje postoji šansa da pokažu da je odgovornost prema političkom poslu, prema izrečenoj riječi, zacrtanim ciljevima, nešto što je u prvom planu. Da oportunizam nije najvažniji, da lični interesi nisu najvažniji… U krajnjem, takvom vrstom retorike su se sticali glasovi, makar u velikom dijelu. Crna Gora ima istorijsku šansu da se pretvori u jedno odgovorno društvo, sa odgovornim liderima i vladavinom prava na ozbiljnom evropskom putu,“ poručuje Cerović.
Podilaženje biračkom tijelu, samo po sebi, ne mora da bude populizam i dio je politike, navodi on. Upozorava kada populizam može biti opasnost.
„Kada počnete da vodite identitetsku komunikaciju, gdje podilazite porivima navijačkih grupa, ekstremnim nacionalističkim frakcijama… e, to je populizam. To je ono što je uradio fašizam u Drugom svjetskom ratu, to je ono što je uradio Hitler, što smo godinama proučavali ubijeđeni da to ne može da se ponovi. A onda nas je realnost demantovala. Onog trenutka kada crnogorski političari, a neki to vrlo ozbiljno rade, podilaze takvim težnjama, to je opasna stvar,“ zaključuje Cerović.




Naravno, vjersko opredjeljenje i praktikovanje je licna i intimna stvar pojedinca. To znači da nije za javnu upotrebu, jer tada gubi osnovni smisao. ….
Manite se ljudi vise pidjela, mrznje, eksteemnog nacionalizma, pustite ovu omladinu da zivi, radi i stvara. Ne trujte ih vise. Svi smo mi samo stanovnici nase vjecne CG.
Kako vatreno navijaju u komentarima za Milojka i Jadojka bivši DPSovci.
Bilo koja religija je imala smisla prije vremena nauke. Ljudi su pokušavali da objasni stvari koje su im nepoznate. Zašto bih danas vjerovao da je Zemlja ploča, da je svijet nastao za 6 dana i da se Sunce vrti oko Zemlje, ako mi nauka dokazuju drukčije? Poslije kratkotrajnog vremena prosvećenosti, ponovo smo stigli do mračnog srednjeg vijeka. Potrebna nam je… Više »
Vjeruj ti da je Milo Kralj
A mahanje DPS zastavama. je u redu ???
E ovaj neki sektas litijaski,CG nema mira dok spodobe u crnom sprovode fašisticki cin
Maši i ti građanskom zastavom, brani li ti ko ?
A kome to pricas druze? Vidis li da smo postali rasadnik polucivilizovanog svijeta, kiceraj svega i svacega!
Pusti mi komentar ja vjerujem u boga i briga me jesam li zaostao .
Vidi se po komentarima da ljudi nijesu sposobni da razumiju ovu temu i zato uzalud prica stvari su bas onakve kakve treba da budu nazalost
“Podilaženje biračkom tijelu..”… “Podilaženje” pa da li znaš da su oni tu zbog naroda, a ne narod zbog njih. I da moraju da slušaju narod, ovo su principi Demokratije valjda…nije to podilaženje…
A koja identitetsks komunikacija, kad i Demokrate i Ura i Evropa Sad bježi o tih tema, i upravo ih napadaju zbog toga
đe ovoga iskopaste
Nije tačno.To je veliko oslobođenje od komunizma i dps strahovlade i ravno je oslobođenju od turaka.
Gori je ovaj klero-fasizam od socijalizma(komunizam nihesmo nikad dostigli),a i turci su bili meksi vladari od srbadije…
Moš’ mislit – Srbi oslobadjaju Crnogorce…
Ko vam je makao Austrougara koji su okupirali CG 1916g, te godine i bježi Kralj Nilola
Imas li ti druze pojma o nazovi komunizmu koji je vlqdao u ex Jugoslaviji. Da znas iista dunoko bi se naklonio. Ovo sto ti danas podrzavas kao oslobodjenje je predigra srednjovjekovne inkvizicije. Sistem postavljen na mrznji, otimacini inprogonu svega sto je Crna Gora.
Ma strahovali ste od DPS-a sigurno. Evo 20 godina lajanja ko god i kad je mogao.
Opismeni se vise onajkojizna
Radoje, iskreno se nadam da ovo nije najbolje što možeš da pružiš. Ne misliš valjda da ljudi postaju glasači partija zbog ideala? Misliš da će neko da skuplja glasove po selima, da kuca na sva vrata, da reklamira partiju i onda da kaže: dajte funkciju boljem od mene? Zašto ti ne reklamiraš komunikologiju kao struku i na kraju kažeš: platite… Više »
Koje mahanje zastavama, i čemu ovsj priča. Ja sam mislo da će i napadu na Milstovića