Društvo

Amfiteatre isprazniti na dvije sedmice

Iz Rektorata Univerziteta Crne Gore (UCG) preporučili su svim fakultetima da zbog složene epidemiološke situacije pređu na onlajn predavanja, dok je studentski ombudsman Milena Šekularac organizovala anketiranje visokoškolaca o kvalitetu nastave na daljinu.

“U skladu sa najnovijim mjerama Ministarstva zdravlja u vezi sa pogoršanjem epidemiološke situcije u zemlji preopručujemo da potpuno pređete na onljan nastavu u naredne dvije sedmice ljetnjeg semestra akademske 2020/2021, kao i da rad administracije organizujete u što manjem i održivijem obimu”, istakao je prorektor za nastavu Veselin Mićanović u dopisu fakultetima.

Iz Studentskog parlamenta UCG se navodi da je cilj pokretanja ankete ispitavanje kvaliteta realizacije onlajn nastave na fakultetskim jednicima.

“Studenti kroz anketu mogu da ukažu na sve predmete u ljetnjem semestru, pružajući odgovor koji se odnosi na zadovoljstvo izvođenja nastave, kao i da li je onlajn nastava dovoljna da bi se savladalo gradivo natom predmetu. Studenti imaju prostora da daju sugestije na poboljšanje kvaliteta nastave pojedinačno po svakom predmetu u ljetnjem semestru. Da bi se osigurao kvalitet onlajn nastave potrebno je da studenti smatraju da taj modalitet nastave može da im pruži neophodno znanje za savladavanje materije. Ukoliko anketa pokaže suprotno, cilj nam je da sve što nam ukažu koleginice i kolege predočimo prodekanima za nastavu na fakultetskim jedinicama. Ukoliko ne može da se postigne dovoljan nivo savladivanja materije, obezbijediće se dodatni modalitet (vježbe na fakultetima, obavezne konsultacije)”, naveli su iz SPUCG.

Iz SPUCG dodaju da su od same najave izmjena Zakona o visokom obrazovanju zahtijevali da bude sastavni dio tog kompleksnog procesa.

“Nakon sastanaka sa čelnim ljudima Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta i potpredsjednicom Skupštine Crne Gore kao i organizovanog okruglog stola sa istom tematikom, naš zahtjev je usvojen”, ISTAKLI SU.

Naime, Ministartsvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je rješenjem br. 1060213-607/21-1401/11 obrazovalo radnu grupu čiji zadatak će biti sastavljanje nacrta teksta Zakona o visokom obrazovanju. Član radne grupe, ispred SPUCG, biće generalni sekretar SPUCG Andrej Vukčević.

“U cilju daljeg unapređenja praktične nastave, statusa akademskog osoblja, upisne politike i mehanizama za obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja, a cijeneći potrebu za izmjenama odredbi koje se odnose na prava i obaveze studenata koji su studije upisali ili završili po starom modelu studija, neophodno je pristupiti izradi novog zakona o visokom obrazovanju. Studentski parlament će se posebno fokusirati na izmjene postojećih, ali i usvajanje novih odredbi koje se tiču položaja studenata i uopšte studentskog standarda”, saopštili su iz SPUCG.

Studenti ističu da je u cilju donošenja što kvalitenijeg propisa za visoko obrazvanje, ali i radi što transparentnijeg rada neophodno da tijesno sarađuju sa kompletnom zajednicom koju predstavljaju.

Stoga pozivaju sve zainteresovane studente da svoje predloge u vezi sa donošenjem novog zakona o visokom obrazovanja dostave na mejl [email protected] do 18. marta u 12 časova.

“Mi ćemo se potruditi da sve zahtjeve filtriramo i predložimo pomenutoj radnoj grupi. Studentski zahtjevi će ovim putem postati sastavni dio zvaničnog predloga Studentskog parlamenta i na taj način značajno doprinijeti efikasnosti procesa usvajanja novog zakona o visokom obrazovanju”, navode studenti.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Llllll
Gost
Llllll

Velika je bruka i sramota zbog nezakonitog trosenja studentskog novca od predstavnika Studentskog parlamenta univerziteta koji cine nelegalni studentski predstavnici

Marko
Gost
Marko

Odluke Studentskog parlamenta o tako vaznim pitanjima se donose po kafanama

Marko
Gost
Marko

O Zakonima se dugotrajno i ozbiljno promislja jer se radi o ustanovi koja obrazuje mlade. S tim treba da se bave ozbiljni eksperti i da se implementiraju iskustva Slovenije i Hrvatske koji su vec u EU

Send this to a friend