Komunalno preduzeće Budva započelo je veliku akciju zamjene dotrajalih kontejnera za otpad novim, inovativnim kontejnerima širom grada. Aleksandra Rajković PR Komunalnog preduzeća, poručila je da su ove aktivnosti ključne za unaprjeđenje higijene u susret turističkoj sezoni i predstojećem karnevalu.
Savremeni kontejner sa poklopcima od visokokvalitetne plastike se otvaraju pomoću nožnog mehanizma.
“Vršimo zamjenu starih posuda za odlaganje otpada novim inovativnim posudama. Ono što je karakteristično i što je negdje najbolje u svemu jeste što sugrađani nemaju potrebu za dodirivanjem samog poklopca, već se i podizanje i spuštanje vrši preko mehanizma, odnosno papučice na dnu kontejnera”, istakla je Rajković.
Ona dodaje da su ovakvi kontejneri bili neophodni gradu jer efikasno sprječavaju širenje neprijatnih mirisa i ispadanje otpada tokom vjetrovitih dana. Novi kontejneri će prvenstveno biti raspoređeni na najfrekventnijim lokacijama, odnosno na tačkama koje su prepoznate kao najkritičnije zbog velikih količina otpada.

Suzbijanje komaraca u dvije faze
Uporedo sa uređenjem grada, otpočeo je i prvi larvicidni tretman suzbijanja komaraca.
“Tretman se sprovodi posipanjem larvicida u vidu granula u svim stajaćim ili slabo tekućim vodama, kanalima i kanalizacionim otvorima, svim mjestima koja su prepoznata kao žarišta pogodna za razvoj insekata”, pojasnila je Rajković.
Kada je u pitanju adulticidni tretman (zaprašivanje odraslih jedinki metodom zadimljavanja), najavljeno je da je prvi ciklus planiran za kraj maja, odnosno početak juna.

Spremni za karneval i špic sezone
Rajković naglašava da Komunalno preduzeće spremno dočekuje turističku sezonu i predstojeći karneval, uprkos radu u otežanim uslovima.
“Navikli smo da radimo pod pritiskom brojnih manifestacija. Naš mehanizam je pravovremeno planiranje i dobra organizacija, kako radne snage, tako i mehanizacije. Sve teče planiranom dinamikom”, poručila je ona.
Kao dio šire ekološke akcije, april je obilježen i kao mjesec „mentalne ekologije“. Tim povodom, u saradnji sa SMŠ „Danilo Kiš“, realizovan je projekat izrade sedam metalnih figura koje će služiti kao dekorativne i funkcionalne posude za sitni otpad na javnim površinama.



