Društvo

Crna Gora pala za jedno mjesto prema indeksu percepcije korupcije

Ilustracija, foto: Pixabay

Crna Gora je pala za jedno mesto prema indeksu percepcije korupcije za 2020. godinu, pokazao je Izveštaj globalne nevladina organizacija Transperensi internenešnal (Tl).

Prema istraživanju i publikaciji Transperensi internešnala Crna Gora je sa skorom od 45 poena na 67. poziciji, tik ispred nje nalazi se dugogodišnja članica Evropske unije – Hrvatska.

Godinu ranije, 2019, Crna Gora je bila na 66, a prošle godine je, prema tom izvještaju, na 67 mjestu.

Kada je riječ o nekim od zemalja Zapadnog Balkana Balkana – Slovenija se nalazi na 35, Kosovo na 104, a Bosna i Hercegovina i Sjeverna Makedonija na 111. mestu, dok se Srbija prema indeksu percepcije korupcije za 2020. godinu, nalazi u grupi država koje su zabilježile najveći pad na globalnom nivou, i nalazi se na 94. poziciji.

U borbi protiv korupcije, prema izveštaju CPI, najuspješnije su Danska, Novi Zeland, Finska, Singapur, Švedska i Švajcarska. Sa druge strane, najneuspješniji su Južni Sudan, Somalija, Sirija, Jemen i Venecuela.

Lidija Prokić, regionalna koordinatorka za istočnu i jugoistočnu Evropu Transparensija, rekla je u razgovoru za Glas Amerike da nešto bolji skor Crne Gore u vezi sa indeksom percepcije korupcije povezuje sa metodološkim pristupom u istraživanju i formulisanju izvještaja.

“Za Crnu Goru imamo manje izvora podataka, a sa time dolazi i veća mogućnost greške. Tako da su podaci koje imamo o Crnoj Gori – nešto manje pouzdani u odnosu one koje imamo o drugim zemljama. Za Crnu Goru imamo pet izvora podataka, a u poređenju sa tim, za Srbiju ih je bilo osam, a Bosnu i Hercegovinu sedam. Mislim da je to značajan dio razloga zbog čega je Crna Gora u ovogodišnjem izvještaju bolje kotirana od ostalih zemalja Zapadnog Balkana”, kaže Prokić.

Takođe, kako kaže, na učinak Crne Gore uticale su i okolnosti koje su poslednjih mjeseci obilježile političko-društvenu realnost.

“U Crnoj Gori se dogodila nedavna promjena vlasti. Dakle, nadamo se da će nove vlasti pronaći način da se bave ključnim pitanjima i da će slučajevi korupcije za koje postoje ozbiljni osnovi biti okončani, a postupci pred sudovima sprovedeni. To do sada nije uvijek bio slučaj. Veoma raširena pojava u Crnoj Gori je da slučajevi korupcije na visokom nivou nisu procesuirani pred sudovima,dok su kazne premale ili nesrazmjerno niske. To su faktori koji doprinose situaciji visokog nivoa nepovjerenja u institucije”, zaključila je Lidija Prokić, regionalna koordinatorka nevladine organizacije Transperensi internešnal, u razgovoru za bosanski servis Glasa Amerike.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Laban
Gost
Laban

Ako imate premijera koji poručuje građanima da uzmu pare ,ako ih neko bude podmićivao,šta tome dodati?

Njegoš
Gost
Njegoš

Hvala apostolima!! 21 milion?? Milijardu zaduženje, koliko je tu se ugradio rukoljub i zet mu apostol???

Bob Rock
Gost
Bob Rock

Samo jedno? Čudo…

Send this to a friend