Društvo

Deklaracijom do suzbijanja govora mržnje u javnom diskursu i smanjenja polarizacije

Foto: PR Centar

Predstavnici i predstavnice 12 političkih partija i pokreta potpisali su danas Deklaraciju o unapređenju saradnje predstavnika/ca mladih političkih partija i pokreta u borbi protiv govora mržnje i polarizacije u društvu.

Deklaraciju su, na inicijativu crnogorskog ogranka Evropske mreže mladih za demokratiju (EDYN), potpisali predstavnici/e: Albanske alternative, Bošnjačke stranke, Demokratske Crne Gore, Demokratske partije socijalista, Građanske inicijative „21. maj“, Građanskog pokreta URA, Liberalne partije, Pokreta Preokret, Pokreta Evropa sad, Pokreta za Tuzi, Socijaldemokratske partije Crne Gore i Socijaldemokrata Crne Gore.

Direktorica kancelarije NDI u Crnoj Gori, Slavica Biljarska-Mirčeski, kazala je da EDYN okuplja blizu 700 članova/ca političkih partija, predstavnika/ca civilnog društva i mladih novinara/ke iz 23 države svijeta, a nastala je prije pet godina na inicijativu NDI i IRI uz podršku USAID.

„Prije samo tri godine, kada sam stigla u Crnu Goru, mreža je brojala svega četiri člana i imala je jednu ambasadorku, a danas broji 29 članova i ima četiri ambasadora“, navela je Biljarska-Mirčeski.

Govoreći o Deklaraciji, Biljarska-Mireski je kazala da je taj dokument proizvod višemjesečnog rada svih članova EDYN-a, navodeći da je nastala uz međusobne konsultacije.

„U trenutnom kontekstu društvenih i političkih dešavanja svjedoci smo da ni crnogorsko društvo nije imuno na narative podjela i polarizacije, uključujući govor mržnje zasnovan na različitim političkim, etničkim i rodnim osnovama. Sve naše različitosti, umjesto da nas čine jedinstvenim, postale su osnov za sukob i mržnju“, navela je Biljarska-Mirčeski.

Ocijenila je da takav toksični javni diskurs ne pogađa samo pojedince i grupe, navodeći da je on prijetnja društvu, demokratiji, slobodi medija, etničkoj i vjerskoj stabilnosti.

„Brojna istraživanja pokazuju da su političari nerijetko oni koji šire ili podržavaju govor mržnje i podstiču podjele. Zato se nadam da ćete vi kao mladi političari učiniti sve da budete dio rješenja, a ne dio problema“, rekla je Biljarska-Mirčeski.

Pozvala je potpisnike Deklaracije da uticaj na političke i društvene promjene ispoljavaju kroz konstruktivan politički angažman, dobronamjeran dijalog i debatu, sa različitim gledištima između i unutar političkih partija i pokreta, kao i da njeguju solidarnost i pružaju podršku mladima posvećenim demokratskim principima.

„Vjerujemo da će ova Deklaracija biti snažna poruka ostatku crnogorskog društva da su saradnja i dijalog pravi načini da se prevaziđu izazovi pred kojim se društvo nalazi“, rekla je Biljarska-Mirčeski.

Predstavnica Internacionalnog republikanskog instituta (IRI), Jovana Duković-Milović, kazala je da ta organizacija, preko kancelarije u Crnoj Gori, svoju misiju širi između i kroz saradnju sa ženama i mladima iz političkih partija.

„Pored unapređenja i jačanja njihovog znanja i vještina, posebnu pažnju pružamo međupartijskoj saradnji i objedinjavanju oko tema oko kojih postoji zajedničko saglasje. S tim u vezi posebno nas raduje angažman članova i članica EDYN mreže u Crnoj Gori i predan rad na kreiranju jednog ovakvog dokumenta“, navela je Duković-Milović.

Ukazala je da je govor mržnje u javnom prostoru i i online platformama krupan problem sa kojim se svakodnevno suočavamo što rezultira stvaranjem sve veće polarizacije u društvu.

„Zato nam je posebno drago što su mladi predstavnici partija i pokreta prepoznali taj problem i što su istrajni u namjeri da se kroz svoje djelovanje bore protiv govora mržnje i kroz svoj primjer promovišu kulturu dijaloga“, navela je Duković-Milović.

Ambasador crnogorskog ogrankae EDYN, Đorđija Kovačević, kazao je da je ta mreža zaživjela i da ima veliki potencijal.

„Moja ideja i cilj je da ovu mrežu razvijemo u Crnoj Gori. EDYN mreža u Crnoj Gori može biti velika šansa za sve predstavnike mladih u političkim partijama, jer sarađuje sa različitim organizacijama, vladama, međunarodnim univerzitetima“, rekao je Kovačević.

Kazao je da mu je cilj da se u okviru Deklaradije okupe predstavnici političkih partija i pokreta i da to bude prvi korak u saradnji svih omladinskih foruma.

„Bavio sam se omladinskom politikom i vidio sam dosta anomalija. Omladinski forumi tada nijesu bili dovoljno razvijeni i nijesu imali autonomiju u radu. Zbog toga sam uvidio da se kroz EDYN mogu sprovesti aktivnosti koje predstavnici omladinskih foruma nemaju u okviru partija“, naveo je Kovačević.

Predstavnik Demokratske Crne Gore, Stevan Kilibarda, rekao je da je crnogorsko društvo dugi niz godina bilo suočeno sa narativom koji je ohrabrivao polarizaciju i podjele u društvu, a koji su se manifestovali kroz govor mržnje.

„Na nama, kao mladim liderima i aktivistima je da se borimo protiv toga i da društvo osvijestimo o tome koliko je značajn problem govor mržnje. To možemo najbolje uraditi kroz lični primjer“, naveo je Kilibarda.

Predsjednik omladine Socijaldemokrata Crne Gore i portparol te partije, Nikola Zirojević, kazao je da smo proteklih godina svjedoci da je Crna Gora bila područje gdje su u javnom diskursu korišćene dosta „oštre i teške riječi“.

„Od nas može da krene neki drugačiji diskurs u Crnoj Gori, koji neće podrazumijevati ovoliko podijeljeno društvo. Sve ovo što piše u Deklaraciji prinicipi su na kojima se temelje Socijaldemokrate Crne Gore. Stajaćemo iza svakog slova, tačke i zareza Deklaracije koju potpišem“, naveo je Zirojević.

Predsjednica mladih Pokreta Evropa sad Jelena Milanković rekla je da su u toj partiji srećni što se fokus sa nacionalističkih tema prebacio na ekonomski razvoj i prosperitet.

„Nadam se da ćemo svi ići tim putem i da ćemo govor mržnje u budućnosti potpuno isključiti iz javnog diskursa. Treba da radimo na tome i da se borimo za to“, kazala je Milanković.

Predsjednik mladih Građanskog pokreta URA, Stefan Vukmanović, smatra da je Deklaracija prvi korak u istinskoj odbrani demokratije u Crnoj Gori od strane mladih.

„Imamo situaciju koja u posljednjih dvadesetak godina izuzetno teška, pogotovo za mlade i za žene u politici. Svjesni smo primjera koji dolaze iz lokalnih parlamenata gdje riječi mladih nijesu bile ispoštovane. Ova Deklaracija bi trebalo da bude odbrana takvih situacija gdje mi kao predstavnici političkih partija treba da stanemo u odbranu ne samo članova naših partija, već i članova ostalih partija“, istakao je Vukmanović.

Predstavnica Liberalne partije, Jovana Drobnjak, kazala je da je govor mržnje globalni problem.

„Govor mržnje zastupljen je na mnogo nivoa, ali ima i dosta tačaka od kojih može da se krene kako bi se on suzbio, kao što su mladi u školama, edukacija medija, mladih iz političkih partija. Moramo svi zajedno da se borimo protiv govora mržnje, nebitno iz kojih partija dolazimo. U tome moramo biti ujedinjeni ako želimo da idemo naprijed i da imamo zdravo društvo“, smatra Drobnjak.

Predstavnica Pokreta za Tuzi, Enisa Đokaj rekla je da su se u tom pokretu susreli sa problemom uključenja mladih djevojaka i žena u političku kampanju, jer su nailazile na govor mržnje na društvenim mrežama.

„Jako je značajno da se djevojke i žene ojačaju i počnu da se bore za političku karijeru i zauzmu svoj glas za promjenu. Zbog toga je ova Deklaracija jako značajna“, navela je Đokaj.

Predstavnik mladih iz Pokreta Preokret, Anes Beriša, ocijenio je da je umrežavanjem moguće uticati na smanjenje polarizacije u društvu.

„Posebno je važno što smo mi mladi potpisali Deklaraciju, jer time govorimo za koje vrijednosti se borimo, a one su jasno definisane u tom dokumentu. Implementacijom Deklaracije možemo uticati na smanjenje polarizacije u cilju boljitka našeg društva“, rekao je Beriša.

Predstavnica Građanske inicijative „21. maj“, Iva Bogićević, kazala je da će taj pokret doprinijeti aktivnostima i podržati sve aktivnosti koje se planiraju u okviru Deklaracije.

Koordinatorka Foruma mladih Bošnjačke stranke, Suada Musić, poručila je da će se taj forum nastaviti zalagati za promociju principa jednakosti svih mladih, bez obzira na nacionalnu i vjersku pripadnost.

„Smatram da kao predstavnici mladih u političkim partijama možemo zajedničkim djelovanjem uticati na poštovanje i zagovaranje ljudskih prava, svima na jednakoj osnovi, kao i da suzbijanje govora mržnje ne treba da eskalira u nasilje i neprijateljstvo“, rekla je Musić.

Predsjednica Foruma mladih Socijaldemokratske partije, Jovana Marković, kazala je da borba protiv govora mržnje nije samo politički problem, već da postaje i moralna obaveza koju svi treba da preuzmu na sebe.

„Vjerujem da smo svi svjesni da međupartijska saradnja ne znači da će bilo koja partija koju predstavljamo izgubiti ono što je čini jedinstvenom, već da ćemo vrijednosti koje partije gaje promovisati. Mladi mogu da teže borbi protiv govora mržnje i da ga suzbiju što više, a ta promjena kreće od nas kao predstavnika mladih u Crnoj Gori“, rekla je Marković.

Predstavnica Demokratske partije socijalista, Amina Brahić, kazala je govor mržnje, sem što personalno targetira onog na kog se odnosi, u cjelosti koči procese kojima Crna Gora teži.

„Deklaracija mora da bude implementirana i da bude osnov da se ne navikavamo na govor mržnje“, rekla je Brahić.

Predstavnica Albanske alternative, Monika Rudović, poručila je da svi treba zajedno da rade na suzbijanju govora mržnje i polarizacije u društvu.

„Ponosna sam što partija kojoj pripadam njeguje ove vrijednosti koje se nalaze u dokumentu, jer se Albanska alternativa zalaže za ravnopravnost svih građana, afirmaciju i zaštitu ljudskih prava i sloboda, zaštitu i prava manjinskih naroda, demokratizaciju političkih i društvenog aspekta“, navela je Rudović.

 

Send this to a friend