Društvo OPOZICIJA SMATRA DA JE NOVI SADRŽAJ NAMIJENJEN DIJELU NB RADOSAV LJUMOVIĆ KRAJNJE NEADEKVATAN

Dio Narodne biblioteke postaje kafana

Glavni grad je 22. jula 2016. godine zvanično počeo izgradnju gradske knjižare na Trgu nezavisnosti, u prostoru u sklopu Narodne biblioteke „Radosav Ljumović”, sa rokom završetka 90 dana. Obaveza firme Fidije, koja je tada izabrana za najpovoljnijeg izvođača radova, bilo je da za 228.785 eura odradi građevinsko-zanatske radove i instalacije bez opremanja. Međutim, nakon više od četiri godine objekat nije završen, a od predstavnika Glavnog grada na poslednjoj sjednici Skupštine Glavnog grada 29. otkobra stigle su najave da su odustali od ideje da u ovom prostoru otvore knjižaru, već da će on biti dat u zakup za, sve su prilike, gradsku kafanu. Može li se neobjašnjivo objasniti?

Iz NB „Radosav Ljumović”, na čijem je čelu Nebojša Burzanović kažu da je njihova namjera da nastave tradiciju da Podgorica ima kultnu kafanu kakva je nekada bila Radovče.

“Na sjednici Skupštine Glavnog grada, održanoj 29. oktobra, donesena je odluka o davanju u zakup prostora u objektu iz lista nepokretnosti broj 615 KO Podgorica II, na katastarskoj parceli broj 3928, broj zgrade 1, svojina JU Narodna biblioteka „Radosav Ljumović”. Prostor se sastoji od prizemlja i prvog sprata i nalazi seu dograđenom dijelu objeka Narodne biblioteke „Radosav Ljumović”, površine je 600 kvadrata, orjentisan je istočno, prema Trgu nezavisnosti. Svi parametri i detalji davanja u zakup prostora biće precizirani javnim pozivom koji će NB „Radosav Ljumović” objaviti. Osim bibliotke u neposrednoj blizini nalaze se još dvije knjižare, a konktretna lokacija je poznata Podgoričanima po tome što se tu nekada nalazila kultna kafana Radovče, a naša je namjera da nastavimo tu tradiciju imajući u vidu da Podgorici nedostaje ta vrsta sadržaja, odnosno gradska kafana kakvu na primjer imaju Dubrovnik, Zagreb ili Beč, a kao takva će svakako biti sastavni dio gradske biblioteke i mjesto organizacije kulturnih događaja “,saopštili su iz Narodne biblioteke „Radosav Ljumović”.

Namjera Glavnog grada da u prostoru nesuđene knjižare bude otvorena kafana nije naišla na odobravanje opozicije u Skupštini Glavnog grada.

U vrijeme bitisanja Radovča kafane su se inače, mogle prebrojiti na prstima jedne ruke, a nakon rušenja na trgu je dominirao jedan ugostiteljski objekat kojega je tada otvorio nekadašnji gradonačelnik.

Prostor po svom kvalitetu lokacije i površini očigledno je zapao za oko nekom od biznismena bliskih vlasti pa je već unaprijed određen i zakupac, što naravno znaju samo gradonačelnik i njegovi saradnici, ocijenio je Miodrag Bešović, šef kluba odbornika Demokratskog fronta u Skupštini Glavnog grada.

“Gradonačelnik Ivan Vuković je i do sada imao slične kombinacije forsiranja određenih ugostiteljskih preduzetnika, naravno bliskih režimu, kada je organizovao novogodišnji bazar na trgu. Podgorička vlast, faktički u tehničkom mandatu, je još jednom pokazala svoje pravo lice mijenjajući kulturu kafanom. Stoga će knjige u rafovima Narodne biblioteke će zamijeniti alkoholna pića stranih i domaćih proizvođača, pa ćete mjesto djela Njegoša i Ive Andrića moći dobiti dojč kafu i kraću bez mlijeka. Nakon preuzimanja vlasti u Podgorici mi ćemo ispitati sve štetne ugovore i o njima donijeti pravične odluke koje će biti na korist građana i Glavnog grada”, naveo je Bešović.

Vlast je dužna da objasni građanima zbog čega se odustalo od gradske knjižare, navodi Marija Pavićević, odbornik Demokrata.

“Smatram da se ne smije dozvoliti da se u srcu grada otvori kafić. Vlast je u obavezi da objasni građanima zbog čega se odustalo od gradnje knjižare. Za mene je ovo odraz neodgovornog odnosa prema građanima, naročito ako se sjetimo da je prethodni gradonačelnik Slavoljub Stijepović za vrijeme svog mandata obećao sugrađanima podgoričku knjižaru, poručivši da ne postoje prepreke da ovaj objekat bude završen u roku, ističući značaj ovog objekta kao novog kulturnog sadržaja koji nedostaje gradu”, navodi Pavićević.

Marija Pavićević navodi da od Glavnog grada očekuje da saopšti zbog čega projekat enterijera nikada nije završen.

“Projekat enterijera, zaključen je sa firmom Veb dizajn, ali on ikad nikada nije završen. Vlast treba da objasni zbog čega enterijer nije završen ako se uzme u obzir činjenica da je za njega bilo opredijeljeno 404.207 eura”, poručuje Pavićević.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Pošta Kotor
Gost
Pošta Kotor

A što reći pola kamene impozantne zgrade pošte u Kotoru je pretvorena u buregdžnicu sa trotoarom ispred zgrade.
Ne može se trotoarom prolazit.

To je izgleda nova izvojevana sloboda.
Da se normalnom čovjeku kojih je izgleda sve manje smuči.

Caki
Gost
Caki

Može kafana,ali javni konkurs,u novine,tv,da svi mogu konkurisat,a ne,ja tebi,ti meni,ispod stola,koverte itd.

🌳🌳🌳🌳
Gost
🌳🌳🌳🌳

Kafana je naša sudbina

Marko
Gost
Marko

Maša? 🤪

Vjecna da je
Gost
Vjecna da je

zasto je prostor prazan vec nekoliko godina izgubila se ogeomna svota novca….podrska gradonacelniku

frula
Gost
frula

I jedna kladionica tu i automat club , isto kultni , je l’ može ?

Miroslav Tomic
Gost
Miroslav Tomic

Odlicna odluka. Svaki veci evropski grad ima tu vrstu ponude u okviru biblioteka, muzeja, galerija isl. Ko je ikad vidio svijeta zna da je to tako

frula
Gost
frula

Sve neke “kultne” kafane , na svakom koraku. A uz njih i “kultni” ugostitelji.

O_O
Gost
O_O

Ispravna odluka. Vazda je tu bila kafana, jiš od prije drugog svjetskig rata, glavni gradski trg treba takve sadržaje

Bojan
Gost
Bojan

Sve je to u svrhu vraćanja duha stare Podgorice 🤣🤣🤣. Ali ovo je samo malo unazad u vrijeme Mugoše, ja ću tebi, a ti meni… Postoje kažu 3-4 knižare, a niko ne spominje da postoje i 44 kafane

Zorica
Gost
Zorica

Bas lijepo,kao nekad Radovce.Je li moguce da ovo nekome smeta

KOMIT
Gost
KOMIT

Smeta ovima što su juče došli u Crnu Goru.
Rekao bi čovjek ubiše se od čitanja, a ne vjerujem ni da su znali đe je biblioteka.

Bojan
Gost
Bojan

Radovče i dalje postoje i samo malo dalje, prema tome…

Send this to a friend