Društvo

Drugi strani jezik obavezan od šestog razreda

Nakon što je predloženim izmjenama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju predviđeno da učenici izučavaju engleski jezik od prvog razreda kao obavezni predmet, tako je planirano i da drugi strani jezik bude obavezan od šestog razreda, pišu Dnevne novine.

Podsjetimo, do sada su učenici šestog razreda mogli, ali nisu bili obavezni da izaberu drugi strani jezik, dok je on bio obavezan za “sedmake”.

Predložene izmjene odnose se i na smanjenje norme časova za nastavnike za po dva časa sedmično, uz smanjenje ukupnog broja časova za 10 odsto. Takođe, smanjen je i broj učenika po odjeljenju sa 30 na 28. Do sada je prosvjetni resor u izuzetnim prilikama odobravao maksimalno 33 đaka po odjeljenju, a od naredne školske godine neće moći preko 30 učenika po jednom odjeljenju.

O najnovijim detaljima izmjena i dopuna Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju koji je na javnoj raspravi do 10. maja, za Dnevne novine govori Olivera Nikolić, načelnica Direkcije za osnovno obrazovanje i vaspitanje i strateško programiranje i razvoj Ministarstva prosvjete.

Olivera Nikolić

Što propisuju predložene izmjene Zakona u pogledu broja učenika u odjeljenju osnovne škole?

Važećim Zakonom o osnovnom obrazovanju i vaspitanju propisano je da u odjeljenju može biti 30 učenika, a po odobrenju Ministarstva 33. Izmjenama je predloženo da sada broj učenika u odjeljenju može biti najviše 28, a po odobrenju Ministarstva 30. Cilj je povećanje kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada.

Manji broj učenika u odjeljenju pruža mogućnost boljeg individualnog pristupa učeniku i utiče na razvoj njihovih znanja, interesovanja i sposobnosti. Takođe, manji broj učenika doprinijeće da nastavnici brže i efikasnije realizuju planirano.

Koje novine su predviđene izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju u pogledu izučavanja stranih jezika?

Predloženo je da učenici izučavaju engleski jezik od prvog razreda kao obavezni predmet. Engleski jezik je danas glavno sredstvo komunikacije širom svijeta. Potencijal djeteta za usvajanje stranog jezika je najveći u predškolskom i ranom školskom uzrastu. Shodno tome, predloženom izmjenom omogućava se da učenici razviju uspješnu usmenu i pisanu komunikaciju na engleskom jeziku i stvore dobru osnovu za dalje izučavanje jezika. Dobro poznavanje jezika je temelj za kasnije dalje naučno usavršavanje iz različitih oblasti, kao i konkurentnost na tržištu rada. U skladu sa Opštim dijelom obrazovnog programa za osnovno obrazovanje, učenici izučavaju od šestog razreda kao obavezan predmet drugi strani jezik koji biraju na osnovu afiniteta i mogućnosti škole. Ustanova je obavezna da učeniku ponudi najmanje dva strana jezika. Jedan od stranih jezika: francuski, ruski, italijanski, njemački, španski i druge jezike u skladu sa javno važećim obrazovnim programom, kontinuirano se izučava četiri školske godine sa dva časa sedmično.

Da li će od naredne školske godine jedan od kriterijuma za upis u prvi razred osnovne škole biti prebivalište, odnosno boravište učenika?

Da. Preciznije, izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju predviđeno je da organ državne uprave nadležan za poslove matične evidencije građana dužan da spisak djece dorasle za školu, iz naselja koja pripadaju području škole, dostavi opštinskom organu nadležnom za poslove obrazovanja do kraja februara. Opštinski organ je dužan da taj spisak dostavi školi do kraja marta tekuće godine. Nadležnost opštinskog organa je da odredi naselja koja pripadaju području škole. Područje škole je prostorno područje sa kojeg se učenici upisuju u školu na osnovu prebivališta, odnosno boravišta.

Kakve izmjene Zakona su predviđene u vezi sa osnovnim umjetničkim obrazovanjem?

Novo zakonsko rješenje predviđa da osnovno umjetničko obrazovanje traje devet, šest, odnosno tri godine, a osnovno baletsko obrazovanje šest, odnosno četiri godine, u skladu sa obrazovnim programima. Propisana je i sedmična norma časova nastavnika od 20 do 22 časa. Čas grupne nastave traje 45 minuta, a čas individualne nastave od 30 do 45 minuta, u skladu sa obrazovnim programom.

Od koje školske godine će početi primjena ove odredbe?

Odredba koja se odnosi na broj učenika u odjeljenju primjenjivaće se za odjeljenja prvog razreda koji će započeti obrazovanje u školskoj 2017/18. godini. Navedenim izmjenama zakona, obezbijediće se da učenici osnovnih škola očekivana primjenjiva znanja, trajne vještine i sposobnosti stiču prema modernim standardima.

Smanjenje norme za po dva časa sedmično
Opštim dijelom obrazovnog programa za osnovno obrazovanje ukupan broj časova smanjen je za 10 odsto. Predlogom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju predviđeno je da norma nastavnika predmetne nastave bude umjesto 18 časova sedmično, umjesto dosadašnjih 20, a razredne nastave od 16 do 19 časova sedmično.

“Cilj smanjenja norme časova je da nastavnik ima više vremena za pripremanje realizacije planiranih nastavnih sadržaja, osnaživanje vaspitne funkcije škole intenzivnijom saradnjom sa učenicima i roditeljima/starateljima”, kazala je Nikolić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Budimo realni
Gost
Budimo realni

Obično ne bi forsirao učenje stranih jezika ali s obzirom na stanje u državi i perspektivu za budućnost ja bi uveo engleski od vrtića, a njemački i francuski dodatno od prvog razreda. Ionako će nam za koju godinu 90% omladine napuštat zemlju.

sto se radi
Gost
sto se radi

nijesam strucan al moje skromno laicko misljenje kaze, drugi jezik treba da ostane opciono. Generalno mislim da treba totalna promjena skolskog gradiva. Cak bi stavio da je u vecini srednjih skola opciono drugi jezik osim npr. u turizmu (trgovinske skole), cak bi tu stavio i 3-4 obavezna strana jezika ali bi ih oslobodio fizike, hemije, matematike, svih predmeta koji nijesu… Više »

mila
Gost
mila

“Potencijal djeteta za usvajanje stranog jezika je najveći u predškolskom i ranom školskom uzrastu.” Ovo je tačno ako se misli na izgovor stranih riječi. Djeca na ovom uzrastu ne mogu da razumiju prosto proširenu rečenicu, pa se zbog toga učenje stranog jezika obično praktikuje od 9. ili 10. godine. Imam pitanje za gosođu Nikolić. Može li nam navesti zemlju u… Više »

Marko M.
Gost
Marko M.

Što je ne pitaste šta će biti sa nastavnim kadrom koji *krpi* normu u 2-3 škole i koji u svakoj od njih gubi po 2-2 ipo časa,a norma im je umanjena samo 2 časa?

Nana
Gost
Nana

Biće da će – ostati bez posla.

Ranko
Gost
Ranko

Da li Neko misli na nastavni kadar koji je dopunjavao normu izbornim predmetima sta ce sad biti sa njima i koliko ce ih ostati bez posla

Send this to a friend